Budowa domu z fotowoltaiką. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy?

Budowa domu z fotowoltaiką to świetny pomysł. Jeśli chcesz jak najefektywniej wykorzystywać możliwości fotowoltaiki, najlepiej zastanów się nad jej umiejscowieniem względem budynku jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Przeczytaj artykuł i sprawdź, na jakie aspekty szczególnie zwrócić uwagę budując dom z fotowoltaiką jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Budowa domu z fotowoltaiką na dachu.

Fot. Budowa domu z fotowoltaiką / Źródło: Pixabay.

 

SPIS TREŚCI:

 

Wybór działki i orientacja budynku

Przede wszystkim chodzi o odpowiednią ekspozycję na światło – pod kątem fotowoltaiki, najlepiej wybrać działkę z południową ekspozycją. To pozwoli na pełne wykorzystanie nasłonecznienia przez panele fotowoltaiczne przez większą część dnia, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.

Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na taką ekspozycję, rozwiązaniem może być fotowoltaika wschód – zachód.

Sprawdź, czy na drodze promieniowania słonecznego nie znajdują się np. duże drzewa, budynki, kominy i inne elementy, które mogłyby zacieniać panele fotowoltaiczne. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie narzędzi do analizy nasłonecznienia i zacienienia fotwoltaiki. Dostęp do takich programów zazwyczaj mają architekci lub projektanci.

 

Określenie mocy instalacji

Jeśli nie masz dostępu do informacji dotyczących spodziewanego zużycia energii w nowym budynku, istnieje kilka sposobów, które pomogą oszacować moc instalacji fotowoltaicznej:

  • Dostępne są statystyki średniego, rocznego zużycia energii dla gospodarstw domowych w danym regionie. W ten sposób możesz oszacować, ile energii zużywać będzie Twój dom;

  • W internecie dostępne są kalkulatory lub narzędzia do szacowania mocy instalacji fotowoltaicznej. Wystarczy, że podasz podstawowe informacje na temat planowanego zużycia;

  • Skonsultuj zapytanie z firmą zajmującą się instalacją paneli fotowoltaicznych. Dzięki doświadczeniu takie osoby mogą zaproponować optymalną moc instalacji na podstawie np. orientacji budynku, czy kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych.

 

Określenie powierzchni dachu

Jak zaplanować odpowiednią powierzchnię na dachu pod montaż paneli? Najlepiej przeanalizuj plany budowy domu. Najpierw ustal ekspozycję, a później tę część dachu sprawdź pod względem dostępności miejsca. Może okazać się, że akurat na wybranej przestrzeni zaplanowane jest już usytuowanie komina, lukarny, czy innych elementów konstrukcyjnych.

Określ wstępnie, jaką moc ma mieć każdy z zastosowanych paneli fotowoltaicznych. To pozwoli Ci oszacować ich liczbę, a więc powierzchnię, jaką zajmą na dachu. Jeśli w przyszłości planujesz rozbudowę systemu fotowoltaicznego, pamiętaj o wybraniu powierzchni nieco większej.

 

Konstrukcja dachu

Od tego, jaką konstrukcję dachu wybierzesz, zależeć będzie to, w jaki sposób instalacja fotowoltaiczna zostanie zainstalowana. Najważniejszymi kwestiami są:

  • Kąt nachylenia dachu – wpływać będzie na wydajność paneli. Optymalnym rozwiązaniem jest kąt nachylenia, który wynosi 30-45 st.;

  • Rodzaj i kształt dachu – w zależności od wybranego rodzaju dachu (np. płaskiego, skośnego, dwuspadowego, mansardowego) instalacja może być wyposażona w specjalne systemy montażowe, które pozwolą np. ustawić kąt paneli przy dachu płaskim;

Więźba dachu dwuspadowego.

Fot. Dach dwuspadowy – więźba / Źródło: Pixabay.

 

  • Stan techniczny i nośność dachu – system fotowoltaiczny dodaje dodatkowe obciążenie. Konstrukcja dachu musi być w stanie utrzymać wagę paneli oraz być przygotowana do przenoszenia obciążenia w czasie np. opadów śniegu;

  • Pokrycie dachu może wpłynąć na sposób montażu. Inne systemy mogą być użyte np. na dachach z blachy stalowej, a inne na dachówkach ceramicznych. Dodatkowo ciemne materiały pokrycia mogą przyciągać więcej ciepła, co może wpłynąć na wydajność paneli.

 

Zaplanowanie okablowania pod fotowoltaikę i umiejscowienia inwertera

Skonsultuj się z elektrykiem, który ma doświadczenie w instalacjach fotowoltaicznych, aby opracować projekt układu elektrycznego. Inwerter powinien był umieszczony tam, gdzie będzie łatwo dostępny w razie konieczności np. naprawy, powinien być też zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Pamiętaj o tym, aby ten element odpowiednio się wentylował, a tym samym chronił przed przegrzaniem.

Sprawdź też: Falownik jednofazowy czy trójfazowy – który wybrać?

Plan elektryki i okablowania w domu.

Fot. Plan okablowania i elektryki / Źródło: Pixabay.

 

Okablowanie pod fotowoltaikę musi mieć wystarczającą nośność prądu. Pamiętaj także o dodaniu takich zabezpieczeń, jak przerywacze, bezpieczniki czy wyłączniki różnico-prądowe. Kable najlepiej chronić przed czynnikami zewnętrznymi poprzez wykorzystanie specjalnych uchwytów, osłon, czy rur.

Dowiedz się też: Magazyn energii do fotowoltaiki – co warto o nim wiedzieć?

Już na etapie planowania instalacji, warto, aby współdziałali ze sobą architekt, elektryk oraz instalator fotowoltaiki. Każdy z nich będzie miał nieco inne zadanie, ale ich współpraca w zakresie wykorzystywanej wiedzy i umiejętności w rezultacie przyczyni się do stworzenia bezpiecznej, wydajnej i funkcjonalnej instalacji fotowoltaicznej.

Możesz również polubić…