Koszt instalacji fotowoltaicznej PV

Prąd ze słońca staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Możliwość autonomicznego zadbania o dostawy prądu jest kusząca dla wielu inwestorów. Instalacje fotowoltaiczne są świetnym zabezpieczeniem w czasach niepewności dotyczącej przyszłych cen energii elektrycznej. Przed zdecydowaniem się na montaż takiego systemu warto zaznajomić się z czynnikami, które wpływają na jego cenę. Jest to przydatne podczas wybierania ofert. Firm monterskich jest na rynku coraz więcej i każda z nich ma szeroki katalog komponentów do zaproponowania. Aby wybrać rozsądnie, trzeba posiadać podstawową wiedzę z tego zakresu. Dlatego zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu, w którym przedstawiamy jakie są uśrednione koszty instalacji fotowoltaicznej.

Komponenty a cena instalacji fotowoltaicznej

Na rynku jest wielu producentów komponentów, które tworzą system PV. Wyróżnia się dwa podstawowe, najpopularniejsze typy modułów: panele polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Ze względu na różne moce modułów, ich cenę przedstawia się w przeliczeniu na jeden wat.

Pieniądze, monety polski złoty

Cena paneli fotowoltaicznych

Cena standardowych paneli polikrystalicznych (o mocy 270 W) w tym roku waha się między 0,207 USD/W a 0,265 USD/W. Są to ceny hurtowe, więc trzeba liczyć się z marżą nałożoną przez pośredników. Obecnie, na rynku modułów monokrystalicznych standardem są moduły o mocy 290 W, które obecnie utrzymują średnią cenę na poziomie 0,253 USD/W. Wyższa cena modułów wykonanych w technologii monokrystalicznej wynika z większej sprawności w porównaniu do polikrystalicznych.

Cena inwertera fotowoltaicznego

W przypadku inwerterów fotowoltaicznych, określenie ceny jest bardziej złożone i zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj falownika. Inwerter – falownik może być sieciowy lub wyspowy. Kolejne czynniki to ilość faz oraz trackerów MPP. Oprócz tego na cenę wpływają także dodatkowe udogodnienia takie jak wyświetlacz LCD. Dla przykładu, sieciowy inwerter fotowoltaiczny niemieckiej marki, o mocy 3 700 W, z dwoma trackerami MPP, trójfazowy oraz wyposażony w wyświetlacz LCD to koszt około 7 000 zł.

Cena zestawu montażowego do PV

Kolejnym komponentem wpływającym na całkowity koszt instalacji jest system montażowy. Tutaj także jest dostępnych wiele rozwiązań dedykowanych dla danego poszycia dachowego. Dla domowej instalacji o mocy 3 kWp, umiejscowionej na dachu pokrytym blachą, system montażowy to koszt od 2 000 zł do 4 000 zł. Warto zaznaczyć, że każde utrudnienie montażu to dodatkowy koszt. W przypadku dachów płaskich należy podnieść moduły do optymalnego kąta, co zwiększa cenę systemu. Tak samo sprawa wygląda w przypadku konstrukcji wolnostojących, które mogą zwiększyć koszt systemu montażowego nawet dwukrotnie.

Komponenty wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej, nie mają tak dużego wpływu na ostateczną cenę jak powyższe. Warto pamiętać, że zazwyczaj cena idzie w parze z jakością i przy takiej inwestycji nie warto kierować się jedynie kwestiami ekonomicznymi!

Montaż a cena instalacji fotowoltaicznej

Montaż instalacji fotowoltaicznej wbrew pozorom nie jest trudny. Większość inwestorów, jednak decyduje się na usługi profesjonalnych firm monterskich. Cena montażu instalacji fotowoltaicznej jest uzależniona od jego stopnia trudności i wynosi od 500 do 1 000 zł za każdy zamontowany kilowat. W tym również powinny znaleźć się usługi elektryka z uprawnieniami, który jest niezbędny do montażu i uruchomienia falownika oraz rozruchu całej instalacji.

Sumując powyższe koszty, instalacja fotowoltaiczna to duża inwestycja. Warto jednak pamiętać, że z każdym kolejnym rokiem użytkowania się spłaca i generuje oszczędności.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz