Net-billing – Nowy system rozliczania fotowoltaiki od 1.04.2022

Wśród wszystkich zagadnień związanych z fotowoltaiką nie można zapominać, że bardzo ważnym aspektem jest sposób rozliczania nadwyżek energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną PV. Jest to uregulowane prawnie. Już od 01.04.2022 roku wchodzą w życie duże zmiany w tym obszarze. Właściciele nowych instalacji fotowoltaicznych będą rozliczać energię za pomocą tzw. net-billingu. Rozwiązanie to budzi wiele wątpliwości i rodzi pytania ze strony inwestorów. Na większość z nich w tym artykule udzieliliśmy odpowiedzi. Sprawdź, jak będzie wyglądało rozliczanie fotowoltaki od 1 kwietnia 2022 roku.

 

Co to jest net-billing?

Net-billing to nowy system rozliczania energii wyprodukowanej przez prosumenta za pomocą fotowoltaiki. Dotyczy on oczywiście tylko nadwyżek energii (prądu, którego nie zużyjemy) i zastępuje działający dotychczas net-metering.

 

Hurtownia fotowoltaiczna Swatt.pl

Fot. Źródło: Hurtownia Fotowoltaiczna Swatt.pl

 

Rozliczanie fotowoltaki wg nowych zasad. Jak będzie wyglądało od 1 kwietnia 2022 roku?

Znany wszystkim net-metering to Net- oznacza wymianę barterową pomiędzy prosumentem a zakładem energetycznym. Dla przykładu, właściciel instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kWp mógł oddać nadwyżki energii do sieci, a następnie odebrać (zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem) 80% tej wartości. Net billing całkowicie zmienia te zasady. System net billing będzie funkcjonował na zasadach transakcji kupna-sprzedaży. Prosument, wysyłając do zakładu elektroenergetycznego nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej, będzie ją sprzedawał, za co otrzyma określoną zapłatę. 

W praktyce oznacza to, że zimą, kiedy produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej PV nie pokrywa naszego zapotrzebowania, nie będziemy odbierać nadwyżek nagromadzonych w okresie letnim, lecz standardowo kupować energię po określonych stawkach. Głównym problemem w nowym modelu net-billing jest fakt, że ceny zakupu i sprzedaży energii będą się różnić (najprawdopodobniej na niekorzyść dla prosumenta).

Net-billing to nic innego jak depozyt prosumencki. Zgromadzone środki przez prosumenta (pochodzące z nadwyżek produkowanej energii) będą w pewnym stopniu pokrywały koszty pobieranej energii. W przypadku, w którym depozyt jest wyższy niż koszty poboru prądu, finanse będą wypłacane prosumentowi. Depozyt będzie można wykorzystać w ciągu 12 miesięcy.

 

Kogo będą dotyczyły nowe zasady rozliczania energii za fotowoltaikę wg net billing?

Nowe zasady rozliczania fotowoltaiki będą dotyczyły wyłącznie tych prosumentów, którzy zdecydują się na instalację fotowoltaiczną po 01.04.2022 roku. Prosumentów, którzy już posiadają instalację PV, przez kolejne 15 lat będą obowiązywały stare zasady (net-metering).

 

Czy net-billing sprawi, że fotowoltika nie będzie już tak popularna, jak w ostatnich latach?

Fotowoltaika to nadal doskonały sposób na generowanie oszczędności w gospodarstwie domowym. Szczególnie wyraźnie to widać podczas rosnących cen prądu. Nowy system rozliczania nie powinien negatywnie wpłynąć na popularność tego rozwiązania, zwłaszcza w przypadkach, w których wykonawca i inwestor kierują się dobrymi praktykami podczas planowania instalacji.

 
Panel fotowoltaiczny LONGI 375W

Na co zwrócić uwagę, aby inwestycja w fotowoltaikę była nadal opłacalna?

Wspomniane dobre praktyki to nic innego jak maksymalizacja opłacalności inwestycji. W świetle nowych przepisów net billing jeszcze większe znaczenie będzie miał dobór mocy instalacji do zapotrzebowania energetycznego budynku. Pamiętajmy, że inwestycja w system PV zwróci się szybko tylko wtedy, gdy moc instalacji będzie dokładnie odpowiadała naszym potrzebom. Montaż systemu fotowoltaicznego o zbyt dużej mocy spowoduje większą skalę nadwyżek energii niewykorzystanej w gospodarstwie domowym. W taki sposób będziemy oddawać kolejne kilowatogodziny, za które operator zapłaci nam najprawdopodobniej niższą kwotę niż cena obowiązująca nas podczas zakupu energii. Najlepszym sposobem na maksymalizację opłacalności inwestycji w fotowoltaikę jest bieżące zużycie energii na własne potrzeby.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Dzięki za proste i przejrzyste wytłumaczenie o co chodzi z tym nowym rozliczaniem fotowoltaiki.