Uszkodzenia paneli fotowoltaicznych – jakie są i jak je wykryć?

Panele fotowoltaiczne mogą ulec uszkodzeniu z różnych powodów, zarówno mechanicznych, jak i elektrycznych. Dowiedz się, jak powstają uszkodzenia paneli fotowoltaicznych oraz sprawdź, w jaki sposób wykryć problemy, które wystąpiły w panelach fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne serwisowanie.

Fot. Serwisowanie paneli fotowoltaicznych / Źródło: Pixabay.

 

SPIS TREŚCI:

1. Powody uszkodzenia paneli fotowoltaicznych
2. Najczęściej występujące uszkodzenia paneli fotowoltaicznych
3. Jak wykryć uszkodzony panel fotowoltaiczny?

 

Powody uszkodzenia paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Silne wiatry, gradobicie, śnieg, a nawet uderzenia ptaków lub gałęzi mogą powodować mechaniczne uszkodzenia paneli fotowoltaicznych, takie jak pęknięcia lub zarysowania szkła. Nieodpowiednie warunki atmosferyczne lub niewłaściwe zabezpieczenie paneli fotowoltaicznych mogą prowadzić także do korozji elementów.

W mechaniczny sposób panele fotowoltaiczne mogą zostać uszkodzone przez zanieczyszczenia. Nagromadzenie brudu, kurzu, liści lub ptasich odchodów na powierzchni elementów fotowoltaicznych zmniejsza ich wydajność, tym samym hamując produkcję energii.

Z powodów elektrycznych najbardziej niebezpieczne dla paneli fotowoltaicznych mogą okazać się nagłe przepięcia napięcia w sieci elektrycznej lub wyładowania atmosferyczne. Prowadzą do uszkodzenia paneli poprzez spalenie poszczególnych ogniw, lub uszkodzenie inwertera.

Poprawne działanie zależy także od sposobu montażu i instalacji. Niewłaściwy montaż paneli fotowoltaicznych, lub nieprawidłowe podłączenie elektryczne mogą prowadzić do szybszego zużycia, lub uszkodzenia paneli.


Dowiedz się też: Czym jest audyt fotowoltaiczny?


Wraz z upływem czasu materiały używane do produkcji paneli fotowoltaicznych mogą ulegać degradacji, a więc zmniejszeniu wydajności. Jeśli panele nie będą regularnie poddawane przeglądowi technicznemu to w porę można nie zauważyć ewentualnych usterek.

Najczęściej występujące uszkodzenia paneli fotowoltaicznych

Do najczęściej występujących uszkodzeń paneli fotowoltaicznych należą:

  • Odbarwienie się folii EVA / odklejenie się folii ochronnej – EVA to termoutwardzalna folia stosowana do laminacji szkła. W panelach fotowoltaicznych jest jedną z warstw produktu. Proces odklejania się warstw od siebie nazywany jest delaminacją, a w przypadku paneli może występować pomiędzy różnymi elementami składowymi.

  • Pęknięcie szyby – najczęściej powoduje korozję ogniw i obwodów elektrycznych, a powstaje poprzez zbyt mocne dokręcenie śrub, zastosowanie niewłaściwych zacisków, czy działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

  • Hotspoty – to inaczej miejsca na panelach o podwyższonej temperaturze, które mogą prowadzić do wypalenia dziur w folii ochronnej, a nawet pożaru.

  • Ślimacze ścieżki – powstają z mikropęknięć oraz odbarwienia srebrnej pasty z przedniej części busbarów. Odbarwienia wnikają w głąb paneli, obniżając wydajność.

  • Nieodpowiednie kable solarne – nieposiadające podwójnej izolacji lub takie, które zostały nieprawidłowo ułożone.

  • Przegrzewanie się wtyczek solarnych – słaba rezystancja oraz przewodzenie we wtyczkach, które spowodowane są wykorzystaniem słabych jakościowo materiałów.

  • Degradacja ogniw przez efekt PID – charakteryzuje się niepoprawnym przepływem prądu do uziemionej ramy panelu, co zmniejsza poziom pozyskanego prądu, a także powoduje niszczenie ogniw.

 

Jak wykryć uszkodzony panel fotowoltaiczny?

Sposobów na wykrycie usterek w panelach fotowoltaicznych jest kilka. Do jednego z najprostszych należy regularny przegląd elementów układu fotowoltaicznego. Najlepiej, aby takiego zadania podjął się doświadczony specjalista, który szybko wychwyci ewentualne niezgodności.


Sprawdź też: Fotowoltaika wschód – zachód


Technologicznym odpowiednikiem wizualnej kontroli będzie kamera termowizyjna. Uszkodzone ogniwa mogą wydzielać więcej ciepła niż te w dobrym stanie, co może być wykrywane przez urządzenie.

Dzięki systemowi monitorowania produkcji energii możliwe jest sprawdzanie wydajności poszczególnych paneli fotowoltaicznych, ponieważ nagły spadek może oznaczać powstałą usterkę. Pomiary elektryczne także sprawdzają ten parametr. Wykrywanie różnic w prądzie lub napięciu między panelami może wskazywać na problemy.

Należy zwrócić także uwagę na samo okablowanie paneli fotowoltaicznych. Sprawdzenie stanu połączeń elektrycznych może pomóc w wykryciu problemów związanych z uszkodzeniami.

Możesz również polubić…