Jak w 2023 roku będą rozliczać się za energię prosumenci fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna to doskonały sposób na generowanie regularnych oszczędności. Wykonując codzienne czynności, wykorzystujemy darmową energię ze słońca wyprodukowaną przez system PV. Co z wyprodukowaną przez fotowoltaikę energią, której nie wykorzystamy? W świetle nadchodzących zmian i limitów energetycznych wprowadzanych od 2023 roku nieznacznie zmieni się również sposób rozliczania nadwyżek energii. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak w 2023 roku będą rozliczać się za energię prosumenci fotowoltaiki, zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu.

SPIS TREŚCI:

  1. Progi z gwarantowaną ceną energii
  2. Net-billing a progi z ceną gwarantowaną
  3. Net-metering w 2023 roku
  4. Czy fotowoltaika w 2023 roku jest opłacalna?

 

Progi z gwarantowaną ceną energii

Na początek warto nakreślić, jak będą wyglądały wspomniane limity zużycia energii, które będą objęte ceną gwarantowaną. Ustalono 3 progi zamrażające, poniżej których gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:

  • do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,

  • do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,

  • do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników (gospodarstwa domowe, prowadzące działalność rolną).

Net-billing a progi z ceną gwarantowaną

Net-billing to stosunkowo nowy system rozliczania za fotowoltaikę. Korzystają z niego wszyscy, którzy zgłosili przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 roku lub Ci, którzy przyłączyli mikroinstalację wcześniej i wyrazili chęć zmiany sposobu rozliczania na nowy.

Użytkownicy net-billingu sprzedają nadwyżkę energii do sieci. Obowiązującą stawką za sprzedaż są aktualne ceny rynkowe. Jak będzie wyglądało to rozliczenie od 2023 roku? Według Ministerstwa Klimatu, próg zużycia energii dla użytkowników korzystających z net-billingu będzie dotyczył całej energii pobranej z sieci przez danego użytkownika. Po przekroczeniu progu użytkownicy będą mogli zakupić energię po gwarantowanej cenie 693 zł za MWh.

 

Net-metering w 2023 roku

Na nieco bardziej skomplikowane wygląda rozliczanie za fotowoltaikę metodą net-meteringu. Z tego sposobu obecnie korzysta znaczna większość prosumentów. Według Ministerstwa Klimatu, dla wszystkich użytkowników rozliczających się za pomocą net-meteringu, limit będzie ustalany po zbilansowaniu energii pobranej i oddanej do sieci (tj. po rozliczeniu zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 4 ust 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii). Przykładowo, jeśli odbiorca wyprodukował 3 MWh, a pobrał 4 MWh, zmieści się w limicie 2 MWh. Powyżej progu, obowiązująca stawka będzie taka sama, jak w przypadku net-billingu.

Czy fotowoltaika w 2023 jest opłacalna?

W 2023 roku nadal bardziej opłacalnym sposobem rozliczania nadwyżek energii wyprodukowanej z fotowoltaiki będzie net-metering. Nie oznacza to, że fotowoltaika w kontekście net-billingu będzie nieopłacalna. Jak widać, gospodarka energetyczna jest w ostatnim czasie niestabilna i nic nie wskazuje na to, że najbliższe lata to zmienią. W takim przypadku każda kilowatogodzina, którą wyprodukujemy sami i za darmo, jest na wagę złota. Mając fotowoltaikę, podwyżki cen prądu nie powinny nam spędzać snu z powiek.


Fot. tytułowa: Karolina Grabowska, Pexels

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz