Falownik jednofazowy czy trójfazowy – który wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna to doskonały sposób na generowanie oszczędności i dołożenie swojej cegiełki do ochrony środowiska. Przydomowe elektrownie słoneczne w ostatnich latach zyskały ogromną popularność. Panele fotowoltaiczne widnieją nie tylko na dachach naszych domów, ale również przy zakładach przemysłowych oraz budynkach usługowych.


Panele PV są wizytówką instalacji, jednak jej sercem jest inwerter fotowoltaiczny, czyli falownik. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego (DC) produkowanego przez panele PV na prąd zmienny (AC) o napięciu 230 V w układzie jednofazowym, lub 230/240V w układzie trójfazowym. Falownik ma ogromne znaczenie dla sprawności całego systemu oraz stanowi często ponad 20% kosztów inwestycji. Odpowiedni dobór inwertera jest zatem kluczowy dla naszej instalacji. Jeżeli zastanawiasz się, który falownik wybrać — jednofazowy czy trójfazowy, zachęcamy do przeczytania artykułu.

 

Falownik jednofazowy czy trójfazowy — charakterystyka i porównanie dostępnych inwerterów fotowoltaicznych

Inwerter - falownik sieciowy marki Saj Sununo

Fot. Inwerter – falownik sieciowy Saj Sununo
Fot. źródło: https://swatt.pl/pl/

Podstawowym podziałem falowników jest ten uwzględniający ich specyfikę pracy. W taki sposób możemy wyróżnić falowniki jednofazowe i trójfazowe. Obecne przepisy warunkują przyłączenie do sieci instalacji jednofazowej wielkości maksymalnie 3,68 kWp. Większe instalacje muszą być wyposażone w falownik trójfazowy. Z tego wynika, że możliwość wyboru mamy tylko w przypadku instalacji mniejszych niż 3,68 kWp.

Różnica między falownikiem (inwerterem fotowoltaicznym) jednofazowym i trójfazowym polega na tym, że  jednofazowy przesyła całą ilość przetworzonej energii na jedną fazę, do której jest podłączony. Z doświadczenia wiemy, że systemy trójfazowe cieszą się większą popularnością wśród właścicieli instalacji PV o mocach 3 kW – 3,68 kW niż systemy jednofazowe.

Samo uargumentowanie tego już nie jest takie oczywiste i może prowadzić do zupełnie innych wniosków. Otóż jeśli jesteśmy właścicielami instalacji fotowoltaicznej o mocy około 3 kWp, to podłączając falownik jednofazowy do najbardziej obciążonej fazy, możemy efektywnie wykorzystać wyprodukowaną energię. Falownik trójfazowy rozkłada wygenerowaną energię na wszystkie fazy, nawet te nie obciążone, co może skutkować nieefektywnym wykorzystaniem energii z systemu fotowoltaicznego. W tym kontekście bardzo ważne jest to, w jaki sposób obciążone są fazy w naszym domu. Od tego zależy, czy równomierne rozłożenie dystrybucji energii z instalacji fotowoltaicznej przez falownik trójfazowy jest zaletą czy wadą. Warto dodać, że falowniki jednofazowe są tańsze od falowników trójfazowych. Z kolei w ofercie systemów trójfazowych, dostępny jest inwerter hybrydowy posiadający dodatkowe zalety.

 

Na co zwrócić uwagę podczas doboru falownika (inwertera fotowoltaicznego)?

Falowniki fotowoltaiczne to złożone urządzenia. Oprócz powyższych aspektów występuje w nich szereg cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Przede wszystkim zapoznajmy się ze specyfikacją techniczną urządzenia. Kluczowa dla naszego systemu fotowoltaicznego jest sprawność falownika przy pełnym i częściowym obciążeniu. Ważna jest również szybkość wyszukiwania i utrzymywania punktu mocy maksymalnej MPPT oraz odporność falownika na wahania napięcia sieciowego. W naszych warunkach klimatycznych pożądaną cechą jest również duża elastyczność, jeśli chodzi o pracę inwertera w różnych temperaturach. Na koniec, zwróćmy uwagę na to, co jest ważne w przypadku każdego urządzenia elektrycznego, czyli na żywotność i gwarancję. Sprawdźmy dokładnie jakie warunki proponuje producent.

Dowiedz się też: jak dobrać moduły pv i inwerter fotowoltaiczny do instalacji?


Fot. Tytułowa: Monstera, Pexels

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz