Fotowoltaika wschód-zachód – alternatywa dla klasycznego rozwiązania?

Jeśli chodzi o ustawienie paneli fotowoltaicznych, to najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż od południowej strony. Istnieją jednak rozwiązania, które wykorzystują także promienie słoneczne dochodzące ze wschodniej i zachodniej strony. Czy takie rozwiązanie ma sens? Czy fotowoltaika wschód-zachód to dobra alternatywa dla klasycznego rozwiązania i warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Fotowoltaika typu wschód-zachód na dachach skośnych budynków jednorodzinnych.

Fot. Źródło: Jan Van Bizar, Pexels

 

SPIS TREŚCI:

 

Czym jest fotowoltaika wschód-zachód?

Fotowoltaika wschód-zachód to rodzaj instalacji fotowoltaicznej montowanej po wschodniej i zachodniej stronie padania promieni słonecznych. Obie części działają w zasadzie osobno, podłączone odrębnym okablowaniem do kanałów MPPT inwertera. Zarówno wschodnia, jak i zachodnia część paneli fotowoltaicznych produkują najwięcej energii w innym czasie w trakcie doby. Czas nasłonecznienia jest w obu przypadkach krótszy, niż w wersji fotowoltaiki o nakierowaniu południowym.

 

Zalety rozwiązania wschód- zachód

Ustawienie paneli fotowoltaicznych w oreintacji wschód-zachód wcale nie jest błędem, a często zdarza się, że to jedyna możliwość na instalację fotowoltaiczną, ponieważ właśnie taka część budynku jest przystosowana do zagospodarowania przez system pobierania energii słonecznej. Jest to więc rozwiązanie dla osób, które niestety nie mają odpowiedniego usytuowania budynku do instalacji paneli fotowoltaicznych od strony południowej.

 

Wschód słońca nad łąką

Fot. Źródło: Jackson Jorvan, Pexels

 

Jakie jeszcze ma zalety fotowoltaika wschód-zachód?

  • Fotowoltaika wschód-zachód potrafi działać z niewiele mniejszą wydajnością niż instalacja ustawiona na stronę południową – przy optymalnym doborze ustawień oraz liczby paneli fotowoltaicznych jest w stanie pokryć zapotrzebowanie mieszkańców budynku na energię elektryczną przez cały rok.
  • Większa powierzchnia na dachu – często po sprawdzeniu całej powierzchni dachu, może się okazać, że po stronie wschodniej i zachodniej jest więcej miejsca na położenie paneli fotowoltaicznych.
  • Rozwiązanie problemu zacieniania się paneli fotowoltaicznych – konstrukcja wschód-zachód nie zacienia kolejnych paneli, tak jak często zdarza się to w ułożeniu południowym, kiedy nie ma możliwości szerszego rozstawu modułów.
  • Dopasowanie poboru energii do pory funkcjonowania w ciągu dnia – poranne światło uruchamia pobieranie energii przez panele fotowoltaiczne i wyprowadza system ze stanu uśpienia – wieczorem panele także działają dłużej. Takie rozwiązanie odpowiada na codzienne potrzeby domowników. Fotowoltaika wschód-zachód wytwarza rano energię niezbędną, np. do używania różnych urządzeń, które wykorzystuje się podczas szykowania do pracy czy szkoły, a wieczorem energia jest na bieżąco konsumowana po powrocie do domu.

 


Przeczytaj też: Audyt fotowoltaiczny – czym jest i dlaczego warto go wykonać?


 

Kiedy warto zdecydować się na fotowoltaikę wschód-zachód?

Na rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika wschód-zachód najlepiej zdecydować się wtedy, kiedy po prostu ze względu na rozmieszczenie budynku lub jego części, którą się zamieszkuje, nie ma możliwości montażu standardowego systemu skierowanego w stronę południową. To idealny kompromis pomiędzy posiadaniem i możliwością korzystania z instalacji fotowoltaicznej a układem budynku. Dodatkowo fotowoltaikę wschód-zachód można rozważyć również w sytuacji, kiedy bardzo dużą część dnia spędza się poza domem i najczęściej korzysta się z pozyskanej energii wczesnym rankiem lub wieczorem. Wówczas zwiększa się autokonsumpcję wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne energii.

 

Jeżeli jesteś właścicielem fotowoltaiki zainstalowanej w orientacji wschód-zachód, koniecznie podziel się swoim doświadczeniem i czy jesteś zadowolony/a z takiego rozwiązania 🙂

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz