5 faktów i mitów o fotowoltaice

Wraz ze wzrostem zainteresowania fotowoltaiką, zrodziło się również wiele niejasności. Bardzo często, rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje, a wiele z nich bardzo łatwo obalić. Rzetelne informacje można znaleźć nie tylko u doradców technicznych, ale również w internecie. Podstawowa wiedza na temat tej branży to pierwszy krok do zwiększania świadomości ekologicznej. Jest to również czynnik wpływający na rozwój fotowoltaiki w Polsce. Dobrze poinformowany inwestor, ma świadomość korzyści płynących z tego typu rozwiązań, co przekłada się na rosnącą liczbę zamontowanych mikroinstalacji słonecznych w polskich gospodarstwach domowych.Poniżej postaramy się wyjaśnić kwestie sporne dotyczące systemów fotowoltaicznych i obalić związane z nimi mity i fakty. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, zachęcamy do zapoznania się z 5 najpopularniejszymi mitami o fotowoltaice.

 

Fotowoltaika – fakty i mity

Mit nr 1 – Fotowoltaika działa tylko w słoneczne dni

Faktem jest, że fotowoltaika działa efektywnie przez cały rok. Wiele osób myli panele fotowoltaiczne z kolektorami słonecznymi, które potrzebują energii cieplnej do podgrzania wody.Panele fotowoltaiczne wyłapują fotony z promieni słonecznych, nawet w pochmurne dni.Często wystarczają pojedyncze promienie przebijające się przez chmury. Ponadto, sprawność instalacji fotowoltaicznej wzrasta wraz ze spadkiem temperatury, co pozwala wydajnie działać modułom PV nawet w zimie.

Instalacja fotowoltaiczna - instalator i inwestor

Mit nr 2 – Fotowoltaika wymaga ciągłych nakładów finansowych i skomplikowanej obsługi

Nic bardziej mylnego. Instalacja fotowoltaiczna jest całkowicie bezobsługowym systemem. Podczas jej eksploatacji nie ponosimy również żadnych kosztów. Wynika to przede wszystkim z długoletnich gwarancji udzielanych przez producentów poszczególnych komponentów.

Mit nr 3 – Inwestycja w fotowoltaikę nigdy się nie zwróci

Kolejny mit o fotowoltaice, który można obalić za pomocą prostych obliczeń. Wystarczy znać szacowane uzyski energetyczne z systemu PV, cenę instalacji oraz koszt poboru prądu z sieci. Bardzo łatwo oszacować ile zaoszczędzimy, korzystając z darmowej energii ze słońca zamiast prądu dostarczanego przez operatora energetycznego. Każda 1 kWh energii wyprodukowana przez naszą instalację fotowoltaiczną to czysty zysk.

Mit nr 4 – Rezygnuję z fotowoltaiki, ponieważ dach mojego domu nie jest do niej przystosowany

Przede wszystkim, dach domu nie musi być w żaden sposób przystosowany do fotowoltaiki. Wykonawca inwestycji dobiera optymalny system montażowy, dedykowany do pokrycia naszego budynku. Rynek jest pełen innowacyjnych rozwiązań w tym obszarze. Co, jeśli dach ma rozwiniętą infrastrukturę (np. liczne kominy i wywietrzniki) lub jest skierowany w stronę północną? W takim przypadku możemy się zdecydować na instalację naziemną, z zastosowaniem dedykowanej konstrukcji wsporczej. Z tego wpisu dowiesz się gdzie zamontować panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne na dachu skośnym w domu jednorodzinnym

Mit nr 5 – Fotowoltaika to gadżet dla bogatych ludzi

Ceny fotowoltaiki są obecnie bardzo przystępne dla przeciętnego „Kowalskiego”. Firmy zajmujące się tego typu rozwiązaniami, przygotowują zróżnicowane oferty uwzględniające możliwości i preferencje inwestora. Do tego należy dodać działający obecnie program „Mój prąd”, który dofinansowuje montaż instalacji fotowoltaicznej. Dzięki programowi można uzyskać dofinansowanie w wysokości 5 000 zł. To czyni cenę za instalację PV jeszcze atrakcyjniejszą oraz skraca okres zwrotu inwestycji. Sprawdź jaki jest koszt instalacji fotowoltaiczne PV.

Jeżeli spotkałeś się z innymi faktami lub mitami na temat fotowoltaiki – koniecznie podziel się nim w komentarzu 🙂

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Борис pisze:

    Nie da się ukryć, ze fotowoltaika w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Nie trzeba już nawet wyjeżdżać z miasta, by na budynkach i w ich okolicy zobaczyć panele PV. Fakt, ze Polacy coraz chętniej decydują się na pozyskiwanie energii ze słońca, nie oznacza, ze mity na temat fotowoltaiki odeszły w niepamięć. Postanowiliśmy wiec obalić kilka z nich. Przeczytaj i sprawdź, czy wiesz już wszystko o fotowoltaice. Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne przetwarzają energię słoneczną na inny rodzaj energii. Nie są jednak tym samym. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczna i są źródłem prądu w domu. Kolektory słoneczne natomiast produkują energię cieplną i służą do podgrzewania wody.

Dodaj komentarz