Wiata fotowoltaiczna – Skuteczna ochrona pojazdów i pozyskiwanie darmowej energii

Co to jest carport – wiata fotowoltaiczna?

Z zasady carport – wiata to rodzaj zadaszenia o otwartej lub półotwartej konstrukcji w celu ochrony samochodów, motorów, rowerów, itp. przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zazwyczaj składa się z metalowych lub drewnianych słupów podtrzymujących dach. Charakterystyczną cechą carportu jest brak pełnych ścian, co oznacza, że boki są otwarte lub tylko częściowo osłonięte.

Wiaty fotowoltaiczne na parkingu.

Fot. Wielostanowiskowa wiata fotowoltaiczna na parkingu / Źródło: Kindel Media, Pexels

Wiata fotowoltaiczna pełni natomiast podwójną funkcję. Oprócz tej wspomnianej wyżej, przetwarza energię słoneczną na elektryczność. Montowane na carporcie panele fotowoltaiczne pozwalają na jednoczesne zapewnienie ochrony np. dla samochodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz produkowanie ekologicznej i darmowej energii.

Korzyści wynikające z posiadania wiaty fotowoltaicznej

Rozwiązanie, choć wydawać by się mogło, że proste, generuje wiele korzyści:

  • Dodatkowa powierzchnia, z której pozyskuje się energię elektryczną – już nie tylko dachy i grunt mogą zapewnić nam darmową energię;

  • Ochrona pojazdów – konstrukcja w swojej podstawowej roli chroni samochody przed czynnikami atmosferycznymi np. deszczem, gradem, śniegiem, czy silnym promieniowaniem słonecznym;

  • Idealne rozwiązanie dla samochodów elektrycznych – prosty i szybki dostęp do energii sprawia, że jest to idealna stacja ładująca;

  • W przypadku przedsiębiorców, to dobre rozwiązanie, nie tylko, aby zapewnić parking dla samochodów – wiaty fotowoltaiczne mogą być używane także jako zadaszenia w ogródkach restauracyjnych, czy hotelowych;

  • Jeśli energia elektryczna produkowana w panelach fotowoltaicznych umieszczonych na wiacie przewyższa zapotrzebowanie (lub równocześnie panele fotowoltaiczne rozmieszczone są na innych przestrzeniach), to nadwyżka wyprodukowanej energii może być sprzedawana lub magazynowana na własne cele.


Przeczytaj też: Magazyn energii do fotowoltaiki – co warto o nim wiedzieć?


Rodzaje carportów fotowoltaicznych

Jeśli chodzi o rodzaje carportów fotowoltaicznych, to do celów indywidualnych można najczęściej nabyć już gotowe konstrukcje. Są one przeznaczone zazwyczaj na jeden lub dwa samochody. Zestawy składają się najczęściej z całej konstrukcji, paneli fotowoltaicznych, inwertera, magazynu energii i wszystkich dodatkowych części niezbędnych do prawidłowego montażu wiaty fotowoltaicznej.

Jednymi z najpopularniejszych są drewniane konstrukcje. Oferują naturalną izolację termiczną, co może przyczynić się do efektywnego chłodzenia paneli fotowoltaicznych w upalne dni i zwiększać tym samym ich wydajność. Istotne jest, aby zadbać o starannie zabezpieczenie drewnianej konstrukcji, aby była trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych.

Na rynku dostępne są także konstrukcje metalowe, najczęściej stworzone ze stali, czy aluminium. Poprzez wykorzystanie wytrzymałych materiałów, wiaty fotowoltaiczne oparte o metalowe konstrukcje są bardzo trwałe oraz odporne na różne warunki atmosferyczne, a równocześnie stabilne i bezpieczne w użytkowaniu.

Wiata fotowoltaiczna na dwa stanowiska V-TAC na stalowej konstrukcji.

Fot. Źródło: Wiata fotowoltaiczna marki V-TAC  o mocy 8 kW – gotowy zestaw na dwa stanowiska samochodowe, zawierający stalową konstrukcję, 15 paneli fotowoltaicznych, falownik i magazyn energii, cena ok. 89 tys.

W przypadku przedsiębiorstw najczęściej wybiera się wiaty wielostanowiskowe. Umożliwiają one równoczesne generowanie energii np. dla całego budynku firmy. Z uwagi na rozległą powierzchnię, potencjał produkcyjny energii jest znacznie większy, niż w przypadku pojedynczych carportów.

Formalności związane z budową i posiadaniem wiaty fotowoltaicznej

Sam pomysł na powstanie konstrukcji carportu nie wystarczy. Należy sprawdzić także, jak wygląda kwestia prawna w przypadku postawienia wiaty fotowoltaicznej. Zastanawiające przede wszystkim może być to, czy wymagane jest pozwolenie na budowę carportu – wiaty fotowoltaicznej?

Czy wymagane jest pozwolenie na budowę carportu – wiaty fotowoltaicznej?

Posiadanie pozwolenia na budowę wiaty fotowoltaicznej nie jest konieczne, jeżeli jest to konstrukcja na własny użytek i jest przeznaczona na maksymalnie dwa stanowiska samochodowe, a jej powierzchnia nie przekracza 35 m².

W przypadku carportów fotowoltaicznych tworzonych na potrzeby indywidualne wymiary zazwyczaj nie są większe. Jeśli jednak chodzi o większe wiaty wielostanowiskowe (np. dla pracowników) czy np. w budownictwie wielorodzinnym, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę wiaty fotowoltaicznej.

Wiata fotowoltaiczna wielostanowiskowa.

Fot. Wiata fotowoltaiczna wielostanowiskowa / Źródło: Kindel Media, Pexels.

Carport – Wiata fotowoltaiczna a podatek od nieruchomości

Wiaty fotowoltaiczne mogą być zaklasyfikowane zarówno jako budowle, jak i obiekty małej architektury, np. wiaty na śmietniki. Czynnikiem decydującym, czy carport należy uznać za budowlę, czy obiekt małej architektury, jest głównie jej rozmiar oraz sposób, w jaki została skonstruowana. Dlatego też ciężko jednoznacznie określić, czy należy odprowadzać podatek za wiatę, ponieważ każdy przypadek należy interpretować indywidualnie. Jeśli chodzi o część fotowoltaiczną, to same panele nie podlegają opodatkowaniu.


Przeczytaj też: Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?


Wiata fotowoltaiczna może być zakwalifikowana jako:

  • Obiekt małej architektury – nie podlega opodatkowaniu

  • Budowla – podlega opodatkowaniu (według wartości)

  • Budynek – podlega opodatkowaniu (w zależności od powierzchni).

Przyjmuje się, że carporty fotowoltaiczne nie będą opodatkowane, gdy ich powierzchnia nie przekroczy 50 m².  Taką powierzchnię z reguły nie przekraczają konstrukcje stworzone na cele domów jednorodzinnych, w związku z czym raczej nie musimy martwić się podatkami czy koniecznością posiadania pozwolenia na budowę.

Powyższe informacje nie są poradą prawną. Przepisy się zmieniają, dlatego każdy przypadek należy zawsze rozpatrywać indywidualnie!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz