Czy fotowoltaika jest bezpieczna?

Instalacje fotowoltaiczne to systemy, które nie emitują szkodliwych substancji dla środowiska i człowieka. Nie zmienia to faktu, że falownik i moduły PV to urządzenia elektryczne, podłączone do sieci energetycznej. Ryzyko porażenia prądem lub wybuchu pożaru jest jednak minimalne, o ile pamiętamy o podstawowych zasadach montażu fotowoltaiki. Z tego powodu zaleca się powierzenie czynności montażowych doświadczonej firmie, która zadba o poprawność procesu zarówno pod kątem mechanicznym, jak i elektrycznym. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czy fotowoltaika jest bezpieczna i co zrobić, aby taka była, zachęcamy do przeczytania artykułu.

Mężczyzna sprawdzający czy fotowoltaika (instalacja fotowoltaiczna) jest bezpieczna

Fot. Kontrola bezpieczeństwa instalacji fotowoltaiki / Źródło: Gustavo Fring / Pexels

 

Odpowiedni, profesjonalny montaż fotowoltaiki

Wystąpienie łuku elektrycznego i w konsekwencji pożaru instalacji fotowoltaicznej, w większości przypadków jest spowodowane wadliwym montażem fotowoltaiki. W tej kwestii bardzo ważna jest sama technologia montażu, jak i jakość użytych komponentów (muszą posiadać niezbędne certyfikaty i atesty).

W kontekście ryzyka wybuchu pożaru fotowoltaiki bardzo ważna jest wiedza elektryczna. O niezawodności instalacji fotowoltaicznej mogą przesądzić takie szczegóły, jak marka zastosowanych wtyków (ważne, aby pochodziły od jednego producenta). Należy również zadbać o sam projekt i odpowiednie zaplanowanie połączeń. Im więcej punktów łączenia na dachu, tym większe niebezpieczeństwo powstania łuku elektrycznego i wybuchu pożaru.

Według analizy BRE National Solar Centre aż 70% uszkodzeń instalacji fotowoltaicznych (PV) wynika z czynników zewnętrznych bądź błędów montażowych!

 

Najczęstsze błędy popełniane przy montażu instalacji fotowoltaicznej

Mimo że sam montaż instalacji fotowoltaicznej PV nie należy do skomplikowanych, to wbrew pozorom możemy popełnić w nim wiele błędów. Należy zacząć już od samego projektu – nieodpowiednio dobrana moc paneli fotowoltaicznych, urządzeń i zabezpieczeń może poważnie wpłynąć na bezpieczeństwo eksploatacji instalacji fotowoltaicznej.

 

Panele fotowoltaiczne Risen Energy i Longi w super cenach na swatt.pl

Wysokiej jakości, certyfikowane produkty do wykonania kompletnej instalacji fotowoltaicznej znajdziesz w: Hurtownia Fotowoltaiczna SWATT.

 

Błędy mogą wynikać również z chęci zaoszczędzenia pieniędzy (np. zastosowanie konstrukcji nieodpornej na korozję). Ponadto częstym błędem jest nierówno usadowiona konstrukcja (panele są narażone na duże napięcia) czy też panele wystające poza linię dachu, co może skutkować ich oderwaniem np. w czasie silnego wiatru. Wśród najczęstszych błędów można wyróżnić również montaż fotowoltaiki poza obrębem ochrony odgromowej bądź nieprawidłowo wykonane uziemienie. Sprawdź też inne popełniane błędy przy montażu instalacji fotowoltaicznych.

 

Zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej

Odpowiedni dobór zabezpieczeń elektrycznych do instalacji fotowoltaicznej jest kluczowy dla bezpieczeństwa użytkowników fotowoltaiki. Każdy projekt instalacji fotowoltaicznej powinien być indywidualny, a zabezpieczenia dobrane z uwzględnieniem specyfiki danego przypadku.

Można jednak przyjąć, że standardem dla instalacji fotowoltaicznych są następujące zabezpieczenia:

  • zabezpieczenia nadprądowe (wyłączniki, bezpieczniki),

  • rozłączniki,

  • ograniczniki przepięć.

 

Regularne serwisowanie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Zaleca się, aby serwis i przegląd instalacji fotowoltaicznej był wykonywany nie rzadziej niż co 2 lata. Powinien on obejmować takie czynności jak:

  • kontrolę stanu modułów i inwertera,

  • sprawdzenie stabilności konstrukcji i mocowań,

  • kontrolę osprzętu elektrycznego (okablowania oraz zabezpieczeń).

Każdy użytkownik systemu fotowoltaicznego PV powinien na bieżąco dbać o czystość paneli fotowoltaicznych. Oczywiście, jeśli instalacja fotowoltaiczna znajduje się na dachu, jest to utrudnione, jednak na rynku są dostępne narzędzia, które to ułatwiają. Coraz więcej firm świadczy takie usługi. Zgarnięcie liści lub kurzu z powierzchni paneli, poprawia efektywność pracy instalacji i nasze bezpieczeństwo.

Możesz również polubić…