Magazyn energii do fotowoltaiki – co warto o nim wiedzieć?

Fotowoltaika daje ogromne oszczędności, szczególnie w perspektywie rosnących cen energii elektrycznej. Dzięki instalacji fotowoltaicznej jesteśmy w stanie zredukować rachunki do minimum. Na rynku dominują rozwiązania sieciowe (on-grid), które coraz częściej są wyposażane w magazyny energii. Dają one nie tylko możliwość oszczędzania, ale również w pewnym stopniu niezależność energetyczną. Takie rozwiązanie daje możliwość magazynowania nadwyżek energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną (PV) i spożytkowania ich w okresie, kiedy system PV nie działa (np. w nocy) lub produkcja prądu z instalacji fotowoltaicznej nie pokrywa zapotrzebowania.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co to jest magazyn energii do fotowoltaiki, jak działa i kiedy go stosować oraz na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu, przeczytaj dalszą część artykułu.

 

SPIS TREŚCI:

 

Magazyn energii – jak działa i kiedy go stosować?

Upraszczając, magazyn energii działa jak inne systemy akumulatorowe – przekształca dostarczoną przez instalację fotowoltaiczną energię elektryczną w inny rodzaj energii. Magazyny energii są opisane dwoma podstawowymi parametrami:

  • Pojemność opisuje, ile kWh (kilowatogodzin) można zmieścić w akumulatorze.

  • Moc w kW mówi, z jaką mocą można ładować / rozładowywać akumulator.

W razie potrzeby magazynowana energia jest przekształcana z powrotem w energię elektryczną. Warto sobie odpowiedzieć na pytanie – kiedy taka potrzeba się pojawia?

Magazyny energii rozpoczynają swoją pracę zazwyczaj po zmroku. Kiedy słońce zachodzi, instalacja fotowoltaiczna przestaje produkować energię elektryczną. Niestety, z doświadczenia wiemy, że w takich porach dnia zapotrzebowanie na energię elektryczną w budynku rośnie. Posiadając system fotowoltaiczny z magazynem energii, możemy je pokryć za darmo, nie wykorzystując energii elektrycznej z sieci.

Moduł baterii magazynującej 5 kWh BTS 5K Sofar

Fot. Moduł baterii magazynującej 5 kWh BTS 5K Sofar, Źródło: https://swatt.pl/pl/636-magazyny-energii 

Magazyny energii mogą również wspomagać instalację fotowoltaiczną w ciągu dnia, kiedy zapotrzebowanie energetyczne budynku przewyższa produkcję energii ze słońca. Analogicznie do powyższej sytuacji, nie musimy wtedy korzystać z energii pobieranej z sieci energetycznej. Magazyny energii mogą być również wykorzystywane do gromadzenia energii zakupionej w tańszej taryfie.

 

Na co zwrócić uwagę podczas doboru magazynu energii do naszej instalacji fotowoltaicznej?

Podstawą do odpowiedniego doboru magazynu energii jest prawidłowe obliczenie mocy urządzenia. Musi ona uwzględniać zarówno moc instalacji fotowoltaicznej, jak i profil zużycia energii i moc urządzeń, które mają być zasilone z magazynu.

Ponadto ważne jest, aby magazyn miał zadeklarowaną gwarancję cykli ładowni i rozładowań. W taki sposób możemy oszacować, jak długo nam posłuży dane urządzenie. Zwróćmy uwagę również na gwarancję na samo urządzenie oraz certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo.

 

Podsumowanie

Instalacje fotowoltaiczne z magazynami energii wciąż nie są tak popularne jak instalacje oddające nadwyżki energii wyłącznie do sieci. Wszystko jednak wskazuje na to, że w obliczu kryzysu energetycznego, zapotrzebowanie na takie rozwiązania będzie rosło.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz