Błędy instalacji fotowoltaicznych
Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Mowa przede wszystkim o oszczędnościach związanych z poborem energii elektrycznej i oraz pozytywnym wpływie na środowisko. Własna elektrownia słoneczna to stosunkowo młoda technologia w naszym kraju. Jeszcze 10 lat temu, próżno było szukać mikroinstalacji zasilających gospodarstwa domowe. Dzisiaj, panele fotowoltaiczne można zobaczyć na wielu domach oraz przy zakładach przemysłowych czy też obiektach użyteczności publicznej. Popularność takiego rozwiązania sprawiła, że na rynku pojawiło się wielu wykonawców instalacji fotowoltaicznych, którzy nie zawsze podchodzą rzetelnie do danego projektu. Skutkuje to błędami montażowymi, które determinują późniejszą efektywność pracy instalacji i jej rentowność. Jakich błędów należy się wystrzegać w czasie realizacji montażu instalacji fotowoltaicznej? Podpowiadamy!
Popularne błędy popełniane przy montażu instalacji fotowoltaicznej
Nieprawidłowy dobór mocy instalacji
Nieprawidłowy dobór mocy instalacji fotowoltaicznej to podstawowy błąd, popełniany jeszcze przed przystąpieniem do czynności montażowych. Instalacja fotowoltaiczna jest najbardziej opłacalna, kiedy jej moc jest dostosowana do naszego zapotrzebowania. W przypadku przeszacowania lub niedoszacowania mocy, okres zwrotu takiej inwestycji wydłuża się.
W jaki sposób dobrać moc instalowanego systemu fotowoltaicznego?
Najprostszym sposobem jest podsumowanie swojego zapotrzebowania na energię elektryczną przy pomocy faktur, które regularnie opłacamy. Ponadto, wiemy, że każdy 1 kWp zainstalowanej fotowoltaiki jest w stanie wyprodukować około 1000 kWh (w strefie klimatycznej Polski) w ciągu roku. Dzięki takiej wiedzy, otrzymamy moc instalacji, która pokryje nasze zapotrzebowanie. Ponadto, trzeba uwzględnić aspekty techniczne (m.in. sprawność inwertera).
Nieodpowiednie ulokowanie modułów fotowoltaicznych
Moduły fotowoltaiczne PV muszą być skierowane w kierunku południowym, a ich kąt nachylenia powinien wynosić między 30 a 40 stopni. Kluczowym aspektem jest zwrócenie uwagi na potencjalne zacienienia paneli, które obniżają sprawność całego systemu. Najlepszym rozwiązaniem aby uniknąć nieodpowiedniego ulokowania modułów fotowoltaicznych jest zastosowanie programu, który zasymuluje pracę w danym miejscu, w różnych porach dnia i roku.
Dowiedz się więcej: Jak dobrać instalację fotowoltaiczną – odpowiednia moc, typ instalacji i system montażu paneli fotowoltaicznych?
Nieatestowane komponenty
Ważne jest aby wszystkie komponenty zastosowane w instalacji PV posiadały stosowne certyfikaty. Mowa tu nie tylko o modułach PV i inwerterze, ale również o przewodach, konstrukcji montażowej czy też zabezpieczeniach elektrycznych. Hurtownia fotowoltaiczna SWATT jest dystrybutorem wysokiej jakości certyfikowanych paneli fotowoltaicznych, inwerterów, jak i pozostałych elementów niezbędnych do wykonania instalacji fotowoltaicznej. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą hurtowni.
Dowiedz się więcej: Jak dobrać odpowiednie panele fotowoltaiczne i inwerter?
Nieprawidłowy dobór komponentów
Wszystkie elementy systemu PV muszą ze sobą współgrać. Moc inwertera musi odpowiadać mocy zamontowanych paneli fotowoltaicznych (inwerter fotowoltaiczny można dobrać za pomocą konfiguratorów). Zabezpieczenia elektryczne i przewody muszą odpowiadać charakterystyce elektrycznej całego systemu. W przeciwnym razie, poprzez nieprawidłowy dobór komponentów instalacji fotowoltaicznej, narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko sam system fotowoltaiczny PV ale również domowników.
Błędy instalacji fotowoltaicznych – podsumowanie
Mimo, że montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest skomplikowanym procesem, można w jego trakcie popełnić także wiele drobnych błędów, które będą rzutować na eksploatację całego systemu instalacji fotowoltaicznych. Mowa tu m.in. też o nieodpowiednim uszczelnieniu otworów wykonanych w dachu czy też nieprawidłowym dokręceniu śrub. Instalacja fotowoltaiczna to system, który ma służyć przez wiele lat. Warto dopilnować każdego szczegółu aby cieszyć się bezpieczną i wydajną, domową elektrownią słoneczną.