Jak dobrać instalację fotowoltaiczną cz.II – panele i inwertery fotowoltaiczne

Z tej części artykułu dowiesz się: jak dobrać instalację fotowoltaiczną (PV) pod kątem wyboru komponentów, czyli odpowiednich paneli (modułów) fotowoltaicznych oraz inwertera (falownika). Poznasz także jakie są ich rodzaje i czym się charakteryzują.

Zakładając, że wybór mocy i typu instalacji fotowoltaicznej został dokonany, przed inwestorem jeszcze kilka kroków do przystąpienia do montażu instalacji fotowoltaicznej.

Jak dobrać moduły fotowoltaiczne. Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Po wstępnych ustaleniach przyszedł czas na wybór komponentów. Pierwszy krok to dobór modułów fotowoltaicznych. Na rynku są dostępne trzy podstawowe grupy:

Panele polikrystaliczne

Panele polikrystaliczne są najpopularniejszymi modułami w Polsce. Osiągają sprawność wynoszącą około 20%. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim niskiej cenie. Wynika ona z technologii wykonania ogniw. Składają się z wielu kryształów krzemu. Dzięki taniej produkcji posiadają aż 62 % rynku.

Panele monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne charakteryzują się wyższą sprawnością i niestety też wyższą ceną, w porównaniu do paneli polikrystalicznych.

Panele cienkowarstwowe

Panele cienkowarstwowe charakteryzują się największą sprawnością, wynoszącą 23%.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając panele fotowoltaiczne?

Najważniejszym parametrem paneli fotowoltaicznych jest moc szczytowa. Jest to moc elektryczna uzyskiwana w warunkach testowych, bliskich optymalnym – gdy natężenie docierającego do paneli promieniowania słonecznego (irradiacja) wynosi 1000 W/m2, a ich temperatura -25°C. Warunki w Polsce umożliwiają osiągnięcie tylko 10% mocy średnio, w ciągu roku.

Kolejnym ważnym parametrem jest tolerancja mocy panelu fotowoltaicznego. Jest to różnica między mocą rzeczywistą a mocą szczytową danego modułu. Wynika to z niejednorodnej struktury ogniw. Dla uzysków energetycznych, newralgicznym parametrem jest temperaturowy współczynnik mocy. Jest to wskaźnik opisujący, jaki jest procentowy spadek mocy przy wzroście temperatury o 1°C bądź kelwin (K).

Jak dobrać falownik (inwerter) do rodzaju instalacji fotowoltaicznej? Rodzaje inwerterów

Podczas doboru pozostałych komponentów, przede wszystkim falownika, zazwyczaj bierze się pod uwagę takie parametry modułów jak napięcie w punkcie mocy maksymalnej, napięcie obwodu otwartego oraz prąd zwarcia. Parametrem, na którym opiera się marketing producentów jest sprawność. Jest to wskaźnik, który w ostatnich latach osiąga coraz większą wartość, dzięki czemu podnosi sprawność całego systemu fotowoltaicznego.

Sercem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, czyli inaczej falownik. Wybór falownika zależy przede wszystkim od rodzaju instalacji. Inwertery są dedykowane dla danego typu instalacji (off-grid lub on-grid).

Kolejne kryterium wyboru to ich wielkość i zdolności przyłączeniowe. Tutaj wyróżnia się następujące rodzaje inwerterów:

  • Mikroinwertery – współpracują z pojedynczym modułem pv.
  • Inwertery stringowe – obsługują mikro-instalacje, łączą wszystkie moduły.
  • Inwertery centralne – przeznaczone do farm fotowoltaicznych.

Najpopularniejszym wyborem wśród prywatnych inwestorów są inwertery stringowe. Moduły są połączone szeregowo w łańcuchy, tak, aby spełniały zakresy pracy inwertera. Bardzo często falowniki mają możliwość konfiguracji łańcuchów modułów tak, aby pracowały niezależnie.

Po wyborze paneli fotowoltaicznych i inwertera (falownika), można stwierdzić, że najważniejsze komponenty zostały dobrane. Pozostało jeszcze zdecydować, jakie okablowanie i zabezpieczenia elektryczne zostaną użyte. Ważne są również materiały zabezpieczające przejścia kablowe.

Firmy zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych zazwyczaj same przygotowują projekt, jednak dobrze jest posiadać podstawową wiedzę na ten temat, aby mieć pod kontrolą system, który ma działać w naszym domu. Można też zdecydować się na zakup gotowego zestawu. Kompletne zestawy fotowoltaiczne mają tą zaletę, że nie musimy zastanawiać się, jakie komponenty wybrać, aby do siebie pasowały oraz jakie akcesoria i elementy będą nam potrzebne do montażu instalacji.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz