Jak dobrać instalację fotowoltaiczną cz.I – moc, typ instalacji i system montażu

Instalacje fotowoltaiczne (PV) zyskują na popularności. Wynika to przede wszystkim z nacisków ze strony Unii Europejskiej, dotyczących większego udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Z tego powodu powstają programy mające na celu dofinansowania i różnego rodzaju wsparcia inwestorów w fotowoltaikę. Drugim powodem jest ciągła niepewność odnośnie cen prądu. Montując instalacje fotowoltaiczną nie uniezależniamy się od elektrowni, jednak zmniejszamy jej udział w dostarczaniu energii elektrycznej do naszego domu.

Z tej części artykułu dowiesz się:

  • Jak dobrać instalację fotowoltaiczną (PV) pod kątem wyboru odpowiedniej mocy do zapotrzebowania.
  • Jakie są typy instalacji fotowoltaicznych i czym się od siebie różnią.
  • Jakie są systemy montażu instalacji fotowoltaicznych i gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne, żeby wyciągnąć z nich jak największy potencjał.

Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej?

Planując montaż instalacji fotowoltaicznej, punktem wyjściowym jest moc, która pokryje nasze zapotrzebowanie na energię. Ważne jest, aby nie przewymiarować instalacji, ponieważ wtedy okres zwrotu inwestycji znacznie się wydłuża. Bardzo łatwo dobrać odpowiednią moc. Wystarczy wziąć rachunki za energię z ostatniego roku i podliczyć ile energii zużyliśmy. Zakładając, że w naszym klimacie można liczyć na 1000 godzin słonecznych w czasie roku, można obliczyć, że z instalacji o mocy 3 kWp, otrzymamy, w przybliżeniu 3000 kWh energii.

Często pada pytanie odnośnie energii, która zostanie wytworzona i nieodebrana. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy w ciągu dnia, domownicy są w pracy lub w szkole. W przeciętnym polskim domu dopiero około godziny 17 zaczyna się największe zużycie prądu. W takiej sytuacji wytworzona energia przekazywana jest do sieci lub akumulatorów. Ostatnie zdanie jest uwarunkowane drugim wyborem, przed którym staje potencjalny inwestor.

Jakie są typy instalacji fotowoltaicznych?

Do wyboru są dwa typy instalacji – sieciowe oraz wyspowe.

Instalacje wyspowe OFF-GRID

Instalacje wyspowe (off-grid) to takie, w których nadwyżki prądu magazynowane są w akumulatorach. Jest to mało popularne rozwiązanie w Polsce ze względu na koszt oraz żywotność akumulatorów. Instalacje off-grid (wyspowe) znalazły zastosowanie m.in. w przydrożnych latarniach lub niewielkich systemach oświetlających ogród.

Instalacje sieciowe ON-GRID

Dużo większą popularność mają instalacje sieciowe (on-grid). Wynika to z mniejszego kosztu komponentów, łatwości obsługi oraz przejrzystych zasad działania. W przypadku instalacji sieciowych (on-grid), nadwyżki prądu trafiają do sieci energetycznej dostawcy. Uwarunkowania prawne zakładają, że 80% tej energii możemy odzyskać bez dodatkowych opłat, w czasie, gdy instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu (np. w nocy).

Oba typy instalacji łączą dwa elementy. Są to panele fotowoltaiczne oraz system montażowy. Zarówno panele jak i sposób ich montażu może być identyczny w przypadku obu typów instalacji. Inwerter fotowoltaiczny jest dedykowany w zależności od rodzaju instalacji.

Panele fotowoltaiczne na dachu skośnym
Panel Moduł fotowoltaiczny PV EXE SOLAR 285 W (fot. źródło: https://swatt.pl/pl/panel-modul-fotowoltaiczny-pv-exe-solar-285-w-2532)

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne? Systemy montażu instalacji fotowoltaicznej

Po wyborze rodzaju instalacji oraz jej mocy, należy zastanowić się nad lokalizacją paneli fotowoltaicznych. Istnieje wiele systemów montażowych.

Na dachu, moduły mogą być zamontowane na każdym rodzaju poszycia. Nie jest przeszkodą, jeśli dach jest płaski lub wręcz przeciwnie, ma duży kąt nachylenia. Przeszkodą dla zamontowania modułów fotowoltaicznych na dachu, może być zbyt rozwinięta infrastruktura dachowa lub niekorzystny azymut. Oprócz tego, panele mogą być zamontowane na fasadzie lub konstrukcji wolnostojącej. W tym drugim przypadku, istnieje możliwość zamontowania systemu nadążnego. Oczywiście, im bardziej skomplikowany montaż, tym większy koszt generuje.

Przed montażem modułów w wybranym miejscu, warto zrobić symulację ich zacienienia, która określi straty w uzyskach energetycznych wynikające z niekorzystnej lokalizacji. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Fotowoltaika dla domu – podstawowe informacje„.

Przejdź do II części tematu: „Jak dobrać instalację fotowoltaiczną PV cz. II – wybór modułów i inwertera„.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz