Inwerter fotowoltaiczny jako serce instalacji fotowoltaicznej


Mimo, że pierwszym skojarzeniem z fotowoltaiką są panele, to jednostką prądotwórczą jest inwerter fotowoltaiczny. Jego zadaniem jest zamiana prądu stałego produkowanego przez moduły, na prąd przemienny, dostosowany do naszej instalacji domowej.

Kluczowy jest dobór odpowiedniego inwertera do specyfikacji instalacji fotowoltaicznej. Tylko w taki sposób, system PV może przynosić oszczędności i sprzyjać środowisku. Falowniki (inwertery fotowoltaiczne) cechują się bardzo wysoką sprawnością i potrafią w efektywny sposób zmieniać charakterystykę prądu.

 

Rodzaje inwerterów fotowoltaicznych (falowników)

Podział falowników ze względu na rodzaj instalacji fotowoltaicznej

Na rynku występują urządzenia dedykowane do każdego rodzaju instalacji fotowoltaicznej. Podstawowym podziałem inwerterów jest uszeregowanie ich wg charakterystyki sieciowej instalacji (on-grid lub off-grid). W taki sposób można wyróżnić:

  • Falownik (inwerter fotowoltaiczny) wyspowy – dedykowane do instalacji typu off-grid. Ich największą zaletą jest możliwość podłączenia akumulatorów.

  • Falownik (inwerter fotowoltaiczny) sieciowy – dedykowane do instalacji fotowoltaicznych on-grid. Mają możliwość oddawania energii elektrycznej do sieci energetycznej.

Zdecydowanie bardziej popularnym rozwiązaniem są falowniki sieciowe. Wynika to z charakterystyki samego systemu ob.-grid.

Inwerter - falownik sieciowy marki Saj Sununo

Inwerter – falownik sieciowy Saj Sununo
Fot. źródło: https://swatt.pl/pl/inwerter-saj-sununo-plus-2k-2848

 

Podział falowników ze względu na moc i wielkość instalacji fotowoltaicznej:

Falowniki można także podzielić ze względu na ich moc i wielkość instalacji, do których są przeznaczone. Inwertery mogą występować, jako:

  • Mikrofalowniki – współpracujące z jednym modułem.

  • Falowniki stringowe – mogą obsłużyć wszystkie moduły w mikroinstalacji. Jest to najbardziej popularne rozwiązanie, dla domowych instalacji fotowoltaicznych.

  • Falowniki centralne – przeznaczone dla farm fotowoltaicznych.

 

Pozostały podział falowników:

Falowniki można podzielić również na transformatorowe i beztransformatorowe. Ponadto, ze względu na charakterystykę elektryczną, falowniki można podzielić na jedno-, dwu- lub trójfazowe.

 

Funkcje dodatkowe inwerterów fotowoltaicznych

Głównym zadaniem inwertera fotowoltaicznego jest zamiana prądu stałego na przemienny. Nowoczesne inwertery mają możliwość monitorowania pracy instalacji (bieżące uzyski energetyczne i charakterystykę produkowanego prądu). Co więcej, falowniki mają możliwość łączenia się z urządzeniami mobilnymi, co jest dużym udogodnieniem dla użytkownika.

Wysoka sprawność inwerterów wynika z innowacyjnej technologii. Mowa tu o układzie MPPT, czyli systemie śledzącym punkt mocy maksymalnej. Falownik dokonuje selekcji najlepszego napięcia na wejściu do urządzenia w stosunku do napięcia na wyjściu.


Sprawdź też: Najlepsze hurtownie instalacyjne w alfabetfirm.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz