Montaż powietrznych pomp ciepła – 8 najczęściej popełnianych błędów!

Pompa ciepła ogrzeje budynek tanio i efektywnie, tylko wtedy, jeśli zachowamy dobre praktyki i wytyczne producenta podczas jej montażu. Dlatego tak ważnym aspektem jest powierzenie czynności montażowych fachowcom, którzy posiadają niezbędne kwalifikacje i doświadczenie. Nawet jeśli kupujemy pompę ciepła wraz z usługą montażu, powinniśmy zwrócić uwagę na jej jakość, bowiem nawet najbardziej doświadczonym monterom zdarzają się wpadki. Dlatego poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane błędy, których należy unikać podczas montażu powietrznej pompy ciepła.

Mężczyzna zmartwiony popełnionym błędem.

Fot. Źródło: Andrea Piacquadio, Pexles

 

SPIS TREŚCI:

 

Najczęściej popełnianie błędy przy montażu powietrznych pomp ciepła

1. Dobór nieodpowiedniej pompy ciepła

Rozpocząć należy od rzeczy fundamentalnej. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o dobór mocy pompy ciepła. Niedostosowanie jej do zapotrzebowania energetycznego budynku jest niekorzystne i wpływa na rentowność inwestycji. Moc pompy ciepła nie może być ani za duża, ani za mała.

Zbyt mała moc pompy ciepła skutkuje wydłużeniem czasu pracy sprężarki, przez co okres użytkowania ulega skróceniu i inwestor jest narażony na dodatkowe koszty. W przypadku zbyt dużej pompy ciepła będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w które urządzenie będzie pracowało w wielu krótkich cyklach. Częste załączanie i wyłączanie pompy ciepła, co prowadzi do większego zużycia prądu i obniżenia trwałości urządzenia.

Zanim zdecydujesz się kupić pompę ciepła, przeczytaj: jak dobrać pompę ciepła?

2. Nieodpowiednie orurowanie

Zbyt mały przekrój rur w instalacji sprawi, że przenoszenie ciepła będzie utrudnione. W taki sposób maleje wydajność urządzenia. Dobierając przekroje rur, należy ściśle przestrzegać wytycznych producenta.

3. Brak buforu

Zbiornik buforowy stabilizuje pracę pompy ciepła i całego układu hydraulicznego. Powinien on być stosowany szczególnie w instalacjach, które pierwotnie były projektowane do innego źródła ciepła. Należy podkreślić, że w niektórych przypadkach bufor nie jest niezbędnym elementem systemu. Ważne, aby doświadczenie instalatora pozwalało mu na podjęcie i uzasadnienie decyzji o montażu lub braku zbiornika buforowego w układzie, aby nie narażać inwestora na dodatkowe koszty.

4. Za duża odległość między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną (w pompach typu split)

Zbyt długie odcinki przewodów między obiema jednostkami mogą poskutkować zmniejszeniem wydajności urządzenia. W tym przypadku również należy przestrzegać wytycznych producenta danej pompy ciepła.

5. Niepoprawne poprowadzenie rur chłodniczych

Przewody między jednostkami powinny być poprowadzone zgodnie z dobrymi praktykami i wytycznymi producenta. Warto zwrócić uwagę na to, aby przewody nie były zagięte. Może to prowadzić nawet do uszkodzenia pompy ciepła.

6. Niewłaściwe podłączenie elektryczne pompy ciepła

Należy się wystrzegać takich sytuacji, jak podłączenie powietrznej pompy ciepła i grzałki elektrycznej do jednej fazy. Może to skutkować awarią całej instalacji. Ponadto przekroje przewodów elektrycznych powinny odpowiadać wytycznym producenta pompy ciepła. Duży wpływ na zastosowane przewody ma również moc pompy ciepła.

7. Zła konfiguracja pompy ciepła

Pompy ciepła mogą pracować w różnych trybach (stała temperatura, krzywa grzewcza, praca automatyczna). Ważne, aby dostosować parametry pracy urządzenia do realnych potrzeb budynku i jego mieszkańców. Tutaj niezbędna jest wiedza instalatora i doświadczenie w pracy z danym modelem pompy ciepła.

8. Brak ochrony przed zamarznięciem (w pompach typu monoblok)

Jeśli podczas mrozów w budynku zabraknie energii elektrycznej, pompa ciepła monoblok jest narażona na zamarznięcie wody w układzie (pomiędzy pompą ciepła a instalacją znajdującą się wewnątrz budynku). Takiej sytuacji można uniknąć poprzez zastosowanie odpowiednich elektrozaworów, które usuną wodę z układu lub wykorzystanie niezamarzającego glikolu w instalacji centralnego ogrzewania.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Możesz również polubić…