Najtańsze ogrzewanie domu w 2022 roku
Rynek systemów grzewczych jeszcze nigdy nie dawał tak dużych możliwości wyboru źródła ciepła do budynku. Mimo dużych ograniczeń związanych z emisyjnością, producenci urządzeń grzewczych dostosowali swoje produkty panujących warunków i są w stanie zaoferować zróżnicowaną technologię. Przemiany na rynku są widoczne gołym okiem, jednak to, co się nie zmienia to priorytety przyszłych użytkowników źródeł ciepła. Nadal największą uwagę zwracamy na oszczędność urządzenia i to ile będzie nas kosztowało ogrzewanie domu. Poniżej przestawiamy najatrakcyjniejsze rozwiązania grzewcze pod względem kosztów użytkowania. Sprawdź nasze propozycje na tanie (najtańsze) ogrzewanie domu w 2022 roku.
Od czego zależy koszt ogrzewania?
Pamiętajmy, że na koszt ogrzewania ma wpływ nie tylko sprawność urządzenia, ale również efektywność energetyczna budynku. Składają się na nią m.in. technologia, w jakiej został wzniesiony budynek, jakość stolarki otworowej oraz rodzaj zastosowanej wentylacji. Wartości prezentowane poniżej są uśrednione i mogą się różnić, w zależności o tego, w jakim budynku zostanie zastosowane dane źródło ciepła.
Jakie ogrzewanie wybrać w 2022 roku?
Pompy ciepła powietrze-woda
Pompy ciepła zyskują coraz większą popularność. Wszystko za sprawą swojej zero-emisyjności oraz niskich kosztów eksploatacji. Szacuje się, że koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą powietrznej pompy ciepła to około 18 groszy. Trzeba zaznaczyć, że decydując się na pompę ciepła powietrze woda, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 40 tys. zł. Jest to jednak suma, która szybko się zwróci dzięki oszczędnościom generowanym przez tanie ogrzewanie.
Sprawdź też: Jak działa pompa ciepła?
Kocioł gazowy kondensacyjny
Ogrzewanie gazowe to sprawdzony sposób zapewnienia komfortu termicznego. Wbrew pozorom taka technologia nie należy do najtańszych. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą kotła gazowego kondensacyjnego to około 35 groszy. Jest to dwukrotnie wyższa wartość niż w przypadku pompy ciepła.
Kocioł na pellet
Kotły na pellet można zaliczyć do odnawialnych źródeł energii. Pellet to biomasa wytwarzana z różnego rodzaju odpadów organicznych. Mimo względnie czystej energii, koszt wytworzenia 1 kWh nadal przewyższa wartości prezentowane dla pompy ciepła. Koszt wytworzenia energii cieplnej za pomocą kotła na pellet to kwota rzędu 30 groszy za każdą kilowatogodzinę energii cieplnej.
Ogrzewanie elektryczne
Ogrzewanie elektryczne może przyjmować kilka wariantów (m.in. maty grzewcze czy bufor ciepła). Na ogrzewania domu za pomocą prądu przekłada się bezpośrednio cena jaką płacimy za energię elektryczną. Ta z kolei jest uzależniona od taryfy i operatora. Może wynosić od 20 groszy do 1 zł.
Kocioł olejowy
Olej opałowy to technologia, od której się odchodzi. Warto jednak zaprezentować to rozwiązanie jako alternatywę dla powyższych. Nie jest to zbyt atrakcyjna opcja, ponieważ koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą kotła na olej opałowy to około 40 groszy.
Tanie ogrzewanie domu w 2022 roku – Podsumowanie
W dzisiejszych czasach ciężko mówić o tanim ogrzewaniu, jednak starając się wybierać najtańsze rozwiązanie spośród dostępnych na rynku, jak widać – ogrzewanie pompą ciepła to obecnie najlepsza opcja ogrzewania domu w 2022 roku, to najlepsza opcja dla wszystkich tych, którzy szukają niskich kosztów eksploatacyjnych. Inne źródła ciepła nie są w stanie ogrzać domu tak niskim kosztem. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu możemy ogrzewać dom praktycznie za darmo.
Pompa ciepła to nie tylko najtańsze, ale najbardziej komfortowe w użytkowaniu źródło ciepła. Jest bezobsługowe a parametrami jego pracy możemy sterować za pomocą urządzeń mobilnych. Można śmiało stwierdzić, że pompy ciepła to źródło ciepła, które w przyszłości zdominuje rynek.
Sprawdź dostępne urządzenia grzewcze w internetowej hurtowni: https://swatt.pl/pl/
Przeczytaj też: Ekologiczne sposoby ogrzewania domu – przegląd dostępnych rozwiązań
Fot. Skitterphoto, Źródło: Pexels