Pompa ciepła jako najtańsze ogrzewanie w 2021 roku? Sprawdzamy!

Pompy ciepła dały się już poznać jako niezwykle ekologiczne urządzenia. Są to odnawialne źródła energii, które idealnie wpisują się w obecne trendy proekologiczne. Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja w pompę ciepła to również szereg innych korzyści. Po pierwsze, eksploatacja systemu grzewczego wyposażonego w pompę jest niezwykle komfortowa. Ponadto, pompy ciepła mogą się pochwalić wysoką oszczędnością, co jest priorytetem większości konsumentów, poszukujących źródła ciepła do nowego lub modernizowanego domu.

Ogrzewanie domu stanowi wysoki procent comiesięcznych wydatków, dlatego też warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacji wybranego źródła ciepła. Wśród wszystkich wariantów dostępnych na rynku, pompy ciepła wypadają bardzo korzystnie. Próżno szukać równie ekonomicznego systemu grzewczego. Poniżej przedstawiamy krótkie porównanie najpopularniejszych sposobów ogrzewania, pod kątem ich ekonomiczności.

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Fot. Pompa ciepła w domu jednorodzinnym

 

Tanie ogrzewanie domu – jakie źródło ciepła wybrać?

Zanim sprawdzimy jakie źródło ciepła jest najtańszym ogrzewaniem domu, trzeba wyjaśnić dwie istotne kwestie. Po pierwsze, należy podkreślić, że na koszty ogrzewania domu wpływa wiele czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście powierzchnia budynku. Drugim, bardzo ważnym aspektem jest stopień izolacyjności domu. Składa się na to technologia ocieplenia ścian zewnętrznych, współczynnik przenikania ciepła stolarki otworowej czy też rodzaj zastosowanej wentylacji. Uwzględniając te czynniki, można jednak przyjąć średnie wartości dotyczące kosztów ogrzewania budynku danym źródłem ciepła.

Sprawdźmy więc jakie są najpopularniejsze źródła grzewcze i czy rzeczywiście pompy ciepła to najtańsze ogrzewanie domu w 2021 roku?

 

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze?

Kotły gazowe – koszty ogrzewania

Bardzo popularnym rozwiązaniem w naszym kraju jest ogrzewanie domu za pomocą kotłów gazowych. Na rynku występują trzy rodzaje kotłów gazowych – tradycyjne, kondensacyjne oraz pulsacyjne. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą tych urządzeń to kolejno 0,4; 0,23 oraz 0,25 zł. Koszty te są szacowane dla obiektów z przyłączem gazu ziemnego. W przypadku braku takiej infrastruktury należy doliczyć cenę dzierżawy zbiornika na gaz płynny.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny

Fot. Kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny Thermagen Duo | Źródło: https://swatt.pl/pl/112-kotly-kondensacyjne-dwufunkcyjne

 

Kotły na paliwo stałe – koszty ogrzewania

Spośród sprawdzonych rozwiązań grzewczych można z pewnością wyróżnić kotły na paliwo stałe. Piece centralnego ogrzewania 5 klasy z certyfikatem Ecodesign są często pierwszym wyborem inwestorów. Wytworzenie 1 kWh energii cieplnej za pomocą kotła na pellet (biomasy) to koszt wynoszący około 0,26 zł. Ogrzewanie domu za pomocą piec na ekogroszek jest prawie dwukrotnie tańsze. Dla porównania, w starszych domach, w których funkcjonują jeszcze węglowe piece niższych klas, za każdą 1 kWh wytworzonej energii płaci się średnio 0,17 zł.

Piec c.o. z podajnikiem do spalania biomasy typu pellet oraz ekogroszku

Fot. Kocioł z podajnikiem KBO EKO Ceramik Plus  |  Źródło: https://swatt.pl/pl/75-kotly-weglowe

 

Ogrzewanie elektryczne – koszty ogrzewania

Najdroższym rozwiązaniem jest oczywiście ogrzewanie elektryczne budynku (np. za pomocą mat grzewczych). W zależności od taryfy może ono wynosić od 0,3 do 0,65 zł za każdą kilowatogodzinę.

 

Pompa ciepła – koszty ogrzewania

Jak na tym tle wypada pompa ciepła? W przypadku standardowej pompy powietrze-woda, koszt wyprodukowania 1 kWh energii cieplnej wynosi około 0,12 zł.

Pompa ciepła powietrze woda

Fot. Pompa ciepła powietrze-woda do c.o. i c.w.u.
Źródło: https://swatt.pl/pl/51-pompy-ciepla

 

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze w 2021? – Podsumowanie

Jak widać, pompa ciepła to zdecydowanie najtańsze ogrzewanie domu w naszym rankingu na rok 2021. Dodając do tego wysoki komfort użytkowania oraz ekologiczność, pompy ciepła stały się najatrakcyjniejszym rozwiązaniem dla nowych i modernizowanych domów. Ponadto, koszty eksploatacji tych urządzeń można obniżyć za pomocą inteligentnego sterowania oraz fotowoltaiki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz