Pompa ciepła monoblok czy split – którą wybrać?

Rynek pomp ciepła rozrasta się z każdym kolejnym rokiem. Efektywność urządzeń rośnie, a ich cechy coraz bardziej pokrywają się z potrzebami potencjalnych użytkowników. Nie zważając na nowości, które pojawiają się na rynku, wielu klientów od wielu lat, nadal zadaje to samo pytanie: wybrać pompę ciepła split czy monoblok? Oba rozwiązania zyskały zaufanie tysięcy użytkowników. Oba mają również swoje wady i zalety. Ważne jest, aby dobrać urządzenie adekwatne do naszych potrzeb. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

 

Porównanie pompy ciepła monoblok i pompy ciepła split

Budowa

Pompy ciepła split i pompy ciepła monoblok to bardzo podobne urządzenia. Charakteryzują się tą samą zasadą działania. Główną różnicę stanowi ich budowa. Pompa ciepła monoblok zawiera cały system w jednej jednostce. W pompach ciepła typu split, podzespoły zostały podzielone na dwie jednostki – wewnętrzną i zewnętrzną.

Wady i zalety

Z samej budowy wynika jedna z przewag pomp monoblokowych nad urządzeniami typu split. Otóż cały układ chłodniczy jest wykonany fabrycznie, w hermetycznej obudowie. Montując taką pompę ciepła, nie ingerujemy w układ freonowy, więc nie możemy go w żaden sposób naruszyć / uszkodzić. To, co jest zaletą pompy monoblokowej, można traktować jako wadę pompy typu split. Z uwagi na to, że układ chłodniczy w pompach ciepła typu split nie jest hermetycznie zamknięty, wymaga on przeprowadzania corocznych kontroli szczelności oraz szczególnej ostrożności podczas montażu (instalator musi posiadać dodatkowo uprawnienia chłodnicze (tzw. uprawnienia F-gazowe)). Niestety niesie to ze sobą dodatkowe koszty.

Czytaj też: Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Użytkowanie

Monoblokowe pompy ciepła, w przeciwieństwie do splitów wymagają natomiast odpowiedniego zabezpieczenia przed zamarzaniem wody krążącej między budynkiem a jednostką zlokalizowaną na zewnątrz. Jest to konieczne na wypadek dłuższej przerwy w dostawie prądu w czasie mrozów (może dojść do zamarznięcia wody w przewodach).

Czytaj też: Jak dobrać pompę ciepła?

 

Cena pompy ciepła monoblok vs split

Ze względu na technologię wykonania, monoblokowe pompy ciepła są nieco droższe niż splity. W zamian za wyższą cenę otrzymujemy łatwiejszy i obarczony mniejszym ryzykiem montaż. Ponadto pompa ciepła typu monoblok jest mniej narażona na awarię układu chłodniczego.

Pompa ciepła typu split charakteryzują się niższą ceną, jednak konieczne jest wykonywanie cyklicznych przeglądów układu chłodzenia. W tym przypadku możemy być jednak nieco spokojniejsi o instalację wodną, która nie powinna zamarznąć podczas przerw w dostawie prądu (narażone na to są pompy monoblokowe).

Oba warianty mogą pracować tak samo efektywnie, a koszt wytworzenia 1 kWh przez pompy monoblokowe i split jest bardzo zbliżony. To, którą pompę ciepła wybierzemy, zależy głównie od tego, która z powyższych charakterystyk eksploatacyjnych odpowiada naszym potrzebom i wymaganiom. Warto jednak zaznaczyć, że pompa ciepła to obecnie najtańsze ogrzewanie domu, o czym pisaliśmy w osobnym artykule.


Fot. tytułowe: Andrea Piacquadio, Pexels

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz