Fotowoltaika – kilka zmian dla przyszłych, jak i obecnych posiadaczy instalacji fotowoltaicznych

Pieniądze - monety 1 i 2 zł na stole

Fot. Autor: Mateusz Dach / Źródło: Pexels

 

Zmiany w programie “Mój Prąd” 4  – wyższe dofinansowanie, nawet do 6000 zł!

Podczas Konferencji Stron Porozumień Sektorowych poinformowano o zmianach w programie Mój Prąd, które zaczną obowiązywać już niedługo, bo 15 grudnia 2022 roku. Jedną z nich jest wyższa kwota dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej (w kwocie do 6000 zł) oraz magazynów energii (w kwocie do 15 000 zł), z której będą mogli skorzystać nowi beneficjenci czwartej edycji programu “Mój Prąd”. Jak wspomniała Pani Minister Anna Moskwa, zmiana związana z zasadami dofinansowania ma być odpowiedzią na rosnące ceny energii.

 

Tańszy prąd dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych

Posiadasz już instalację fotowoltaiczną? Będziesz mógł/a liczyć na niższe ceny prądu!

Jak poinformowało ostatnio Ministerstwo Klimatu i Środowiska, posiadacze instalacji fotowoltaicznych będą mogli liczyć na lepsze ceny za prąd. Wysokość stawki oraz końcowe rachunki będą uzależnione od aktualnego sposobu, w jaki rozliczają się za prąd — chodzi tutaj o net-metering oraz net-billing, o którym również pisaliśmy już na łamach portalu. 

 

Odliczanie fotowoltaiki od podatku

Osoby, które poniosły koszty związane z instalacją fotowoltaiki w swoich domach, mogą odliczyć te koszty w ramach rocznego zeznania PIT (tzw. ulga termomodernizacyjna), do czego zachęcamy. Na naszym blogu również znajdziesz wpis o tym, jak rozliczyć fotowoltaikę od podatku

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

W skrócie — ulga termomodernizacyjna daje możliwość odliczenia od dochodu wszelkiego rodzaju wydatków, które poniosłeś/aś na wykonanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w domu jednorodzinnym. Wydatki te zmniejszają podstawę opodatkowania, co w konsekwencji odpowiada za obniżoną wartość PIT, którą należy zapłacić w do Urzędu Skarbowego. 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz