Kolorowe panele fotowoltaiczne – nowość na rynku!

Obecnie najczęściej spotykamy panele fotowoltaiczne w dwóch klasycznych kolorach: niebieskim (granatowym) oraz czarnym, tzw. full black. Takie panele świetnie współgrają z w szczególności z nowoczesnymi budynkami, które najczęściej posiadają dachy właśnie w ciemnym kolorze. Jednak niedługo może się to zmienić! BISOL – Słoweński producent paneli fotowoltaicznych przedstawił panele fotowoltaiczne o nowych, niespotykanych kolorach – białym i pomarańczowym.

Powodem stworzenia paneli fotowoltaicznych w tych kolorach była odpowiedź na zapotrzebowanie dopasowania koloru instalacji fotowoltaicznych do najbardziej popularnych kolorów dachów oraz architektury miejskiej w danym regionie. Zanim jednak przejdziemy do kolorowych modułów fotowoltaicznych, wyjaśnijmy dlaczego powszechnie spotykane panele fotowoltaiczne są niebieskie?

 

Dlaczego panele fotowoltaiczne są niebieskie?

Na kolor paneli fotowoltaicznych wpływa rodzaj zastosowanych modułów (polikrystaliczne lub monokrystaliczne). Moduły monokrystaliczne charakteryzują się zazwyczaj bardzo głębokim i ciemnym kolorem, z kolei moduły polikrystaliczne są wykonane z czystego krzemu (mieszanki kryształów polikrzemu). Ten rodzaj modułu charakteryzuje się jednolitą powierzchnią zazwyczaj w kolorze ciemnoniebieskim do koloru czarnego.

Panele fotowoltaiczne w kolorze niebieskim

Fot. Klasyczne panele fotowoltaiczne w niebieskim kolorze.

Obecnie bardzo duży wzrost zainteresowania fotowoltaiką sprawił, że producenci prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach, aby dostosować swoje produkty do coraz większych wymagań i potrzeb inwestorów. Klasyczny, niebieski lub czarny kolor modułów fotowoltaicznych nie zawsze pasuje do koloru dachu, elewacji czy rodzaju zabudowania w danej okolicy. Stąd urodziła się potrzeba stworzenia produktów, które wpiszą się w każdy rodzaj zabudowy. Eksperci wręcz dążą do stworzenia produktu o wysokim poziomie przezroczystości, który będzie można zamontować zamiast szyb w oknach.

 

Pomarańczowe i białe panele fotowoltaiczne – nowość na rynku!

Jak wyjaśnia sam producent kolorowych paneli fotowoltaicznych BISOLpanele fotowoltaiczne w kolorze białym (Alabaster White) i pomarańczowym (Terracotta Orange) zostały stworzone w celu możliwości idealnego dostosowania paneli do budynków i często spotykanych kolorów dachów.

Pomarańczowe panele fotowoltaiczne – gdzie znajdą zastosowanie?

Pomarańczowe panele fotowoltaiczne swoim kolorem świetnie dopasują się np. do klasycznych budynków w holenderskim stylu oraz wszędzie tam, gdzie występują ceglane dachówki. Warto zaznaczyć, że w Polsce, w domach jednorodzinnych najczęściej spotkamy dachy właśnie w kolorze pomarańczowo – brązowym i czerwonym. Będzie więc to ciekawe i warte uwagi rozwiązanie, właśnie dla inwestorów posiadających taki kolor dachu. Moc modułów fotowoltaicznych BISOL w kolorze pomarańczowym to 200 MW.

 

Pomarańczowe panele fotowoltaiczne Terracotta Orange BISOL
Fot. Pomarańczowe panele fotowoltaiczne marki BISOL / Źródło: https://www.bisol.com

Białe panele fotowoltaiczne – gdzie znajdą zastosowanie?

Białe panele fotowoltaiczne to z kolei rozwiązanie już nie tak interesujące dla mieszkańców naszego kraju, natomiast dedykowane w szczególności do budynków wielkopowierzchniowych, białych powierzchniach zabytków, ale również zwykłych budynków. Białe panele fotowoltaiczne to w świetne rozwiązanie dla krajów basenu Morza Śródziemnego, np. dla Grecji, gdzie świetnie wpasują się w charakterystyczną białą zabudowę budynków.
Moc modułów fotowoltaicznych w białym kolorze to 190 W.

 

Białe panele fotowoltaiczne White Alabaster BISOL
Fot. Białe panele fotowoltaiczne marki BISOL | Źródło: https://www.bisol.com

 

Czy kolorowe panele fotowoltaiczne są mniej wydajne?

Panuje powszechne stwierdzenie, że kolorowe panele fotowoltaiczne charakteryzują się mniejszą wydajnością. Natomiast jak deklaruje producent kolorowych paneli fotowoltaicznych BISOL, zarówno białe jak i pomarańczowe moduły są objęte 25-letnią gwarancją na wydajność oraz 15-letnią gwarancją na produkt, a po 25 latach pracy panele w kolorze pomarańczowym i białym mają działać na poziomie 85% swojej pierwotnej wydajności. Ma na to wpływać technologia koloryzacji modułów fotowoltaicznych, która jest wykonana po wewnętrznej stronie szkła, co ma sprawić, że kolor modułu ma być trwalszy i bardziej odporny na warunki atmosferyczne.

Możesz również polubić…