Dotacje i dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021 roku

Fotowoltaika to doskonały sposób na generowanie oszczędności oraz zadbanie o środowisko naturalne. Coraz większa liczba inwestorów dostrzega szereg korzyści płynących z eksploatacji własnej elektrowni słonecznej. Do inwestycji zachęcają również liczne dofinansowania do fotowoltaiki, z których można skorzystać. Każda dotacja na fotowoltaikę zmniejsza okres zwrotu inwestycji i zwiększa jej rentowność. Dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych jest z pewnością więcej, niż mogłoby się wydawać. Poniżej przedstawiamy listę oraz krótką charakterystykę programów, które obejmują dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021 roku.

 

Program „Mój Prąd” 2021

Dofinansowanie do fotowoltaiki z programu "Mój Prąd"

Program „Mój Prąd” to zdecydowanie najbardziej popularny program dotacji do instalacji fotowoltaicznej w 2020 i 2021 roku. Obecnie program jest wstrzymany, ponieważ wyczerpano pulę pieniędzy przeznaczoną na 2020 rok. Jednak zapowiedziano już wznowienie programu.

Według planu budżetowego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na Mój prąd w 2021 roku wyda minimum 500 mln złotych (ok. 10% całkowitego budżetu). Obecnie, środki są przeznaczone na wypłaty dotacji do fotowoltaiki dla osób, które złożyły wnioski w II naborze, trwającym od 13.01.2020 do 06.12.2020 roku.

Według zapowiedzi rządu, kolejne tury programu Mój Prąd mają objąć nie tylko fotowoltaikę, ale również np. stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz systemy zarządzania energią.

 

Program „Czyste powietrze” 2021

Dofinansowanie do fotowoltaiki z programu "Czyste Powietrze"

Program „Czyste Powietrze” w 2021 roku będzie nadal funkcjonował. Można dzięki niemu otrzymać dotację na prace termomodernizacyjne, w tym również na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wysokość dopłaty nie jest stała i zależy m.in. od zakresu prowadzony prac oraz dochodów beneficjenta.

 

Program „Agroenergia” 2021

Dofinansowanie do fotowoltaiki z programu "Agroenergia"W 2021 roku zapowiedziano również powrót programu Agroenergia. Jest on przeznaczony dla rolników oraz obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznej. Jednym z głównych wymogów przystąpienia do programu Agroenegria w 2021 jest posiadanie gruntów rolnych o powierzchni 1 – 300 ha. Program przewiduje pomoc rolnikom w formie bezzwrotnej dotacji (w wysokości maksymalnie 25 tys. zł). Alternatywą jest forma pożyczki.

 

Program „Energia Plus” 2021

Dofinansowanie do fotowoltaiki z programu "Energia Plus"Program „Energia Plus” to dofinansowanie dedykowanie dla przedsiębiorców. Wnioski będą przyjmowane na do 17.12.2021 roku lub wyczerpania środków. Program Energia Plus w 2021 obejmuje nie tylko fotowoltaikę ale również inne odnawialne źródła energii. Minimalna wysokość dotacji do 0,5 mln zł. Łączny budżet programu wynosi ponad 1,3 mld złotych. Energia Plus przewiduje zarówno dotacje jak i pożyczki.

 

Ulga termomodernizacyjna

Dobrym sposobem na obniżenie kosztów inwestycji w system fotowoltaiczny PV jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, umożliwiającej odpisanie od podstawy opodatkowania kosztów inwestycji na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Maksymalna wysokość odpisu może wynosić 53.000 zł. Dużą zaletą tego przedsięwzięcia, jest możliwość łączenia odpisu z “Czystym powietrzem” i “Moim prądem”.

Ponadto, aktualna jest również ulga podatkowa na fotowoltaikę dedykowana dla rolników. Daje ona możliwość odliczenia od podatku 25% udokumentowanych, poniesionych kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz