Audyt fotowoltaiczny – czym jest i dlaczego warto go wykonać?

Instalacja fotowoltaiczna to doskonały sposób na wygenerowanie oszczędności. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy koncerny podnoszą ceny energii elektrycznej i nie tylko. Aby móc cieszyć się darmową energią ze słońca i malejącymi rachunkami za prąd, konieczny jest prawidłowy i profesjonalny dobór oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Dobrą praktyką w tym obszarze jest audyt fotowoltaiczny, który stał się nieodzownym elementem całego procesu.

Mężczyźni trzymający audyt fotowoltaiczny

Fot. Audyt fotowoltaiczny / Źródło: Gustavo Fring, Pexels

 

Co to jest audyt fotowoltaiczny i w jakim celu się go wykonuje?

Audyt fotowoltaiczny to szereg czynności, które wykonuje dostawca instalacji fotowoltaicznej dla danego klienta. Jego celem jest wybór optymalnych rozwiązań technologicznych i montażowych oraz analiza potrzeb klienta (dobór mocy instalacji; analiza ekonomiczna).

 

Z czego składa się audyt fotowoltaiczny?

Prawidłowo przeprowadzony audyt fotowoltaiczny składa się z następujących elementów:

  1. Wywiad z inwestorem – na tym etapie analizowane są potrzeby inwestora. Rozmowa dotyczy m.in. profilu zużycia energii (włączając w to analizę rachunków za prąd) i przewidywanych wzrostów zapotrzebowania na energię elektryczną (np. planowany montaż klimatyzatora).

  2. Analiza możliwości montażowych – może zostać przeprowadzona zarówno na podstawie wizji lokalnej, jak i z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania. Proces ten dotyczy przede wszystkim powierzchni gruntu lub powierzchni dachu i ewentualnych przeszkodach jak występujące zacienienia, okna dachowe czy też kominy. Ponadto audytor zwraca uwagę na orientację danej połaci względem stron świata, rodzaj poszycia oraz kąt dachu. Oprócz montażu samych paneli fotowoltaicznych dobierane jest miejsce montażu falownika oraz wstępnie wyznaczane są trasy kablowe. Na podstawie tak zebranych informacji powstaje projekt instalacji.


    Przeczytaj też >> Falownik (inwerter) jednofazowy czy trójfazowy – który wybrać?


  3. Analiza opłacalności inwestycji – mając wstępną wycenę inwestycji, szacowane uzyski energetyczne z instalacji fotowoltaicznej oraz profil zużycia energii, audytor dokonuje analizy opłacalności inwestycji. Dzięki temu wiemy, po ilu latach inwestycja się zwróci. Zachęcamy także do przeczytania artykułu: opłacalność fotowoltaiki, w którym rozważamy, czy fotowoltaika jest opłacalna, ile kosztuje wykonanie instalacji i ile na tym zaoszczędzimy.

 

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Fot. Montaż instalacji fotowoltaicznej (paneli fotowoltaicznych) / Źródło: Los Muertos Crew, Pexels

Kiedy i dlaczego warto wykonać audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny w większości przypadków wykonuje się przed przystąpieniem do montażu instalacji. Główne korzyści płynące z takiego zabiegu to przede wszystkim dobór instalacji do potrzeb inwestora oraz wybór optymalnych rozwiązań z zakresu komponentów i montażu instalacji fotowoltaicznej.

W niektórych przypadkach audyt fotowoltaiczny jest przeprowadzany po montażu instalacji. W takiej sytuacji ma on na celu weryfikację poprawności montażu instalacji fotowoltaicznej. Na taki audyt składają się między innymi:

  • Weryfikacja mocowania modułów PV.

  • Kontrola zabezpieczeń przed spięciami i pożarem.

  • Pomiary parametrów elektrycznych.

  • Kontrola oznaczeń przewodów i zabezpieczeń.


Przeczytaj też: Błędy instalacji fotowoltaicznych


Możesz również polubić…

Dodaj komentarz