Co zrobić z nadmiarem energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną?

Fotowoltaika to doskonały sposób na generowanie oszczędności i wsparcie nadszarpniętej już kondycji środowiska. Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest prosta. Energia elektryczna jest produkowana przy udziale zjawiska fotowoltaicznego. Zachodzi ono w strukturze paneli. Następnie, energia jest przesyłana do inwertera PV. Falownik dostosowuje charakterystykę prądu do tej, która występuje w naszej, domowej sieci. Dzięki temu, możemy na bieżąco odbierać wyprodukowaną energię. Co w przypadku, kiedy mamy słoneczny dzień, instalacja fotowoltaiczna pracuje na pełnych obrotach a nas nie ma w domu lub po prostu zapotrzebowanie na energię jest niższe niż produkcja? W takiej sytuacji możemy zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań. Poniżej przedstawiamy rozwiązania, które funkcjonują w branży PV od wielu lat i wyjaśniamy co zrobić z nadmiarem energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną:

Panel fotowoltaiczny mono HALF CUT CELLS 370

Fot. Panel fotowoltaiczny mono HALF CUT CELLS 370 w super cenie! | Źródło: Hurtownia fotowoltaiczna SWATT

Instalacja sieciowa

Instalacje fotowoltaiczne sieciowe typu on-grid są obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych i przemysłu. W tym przypadku zarządzanie niewykorzystaną energią należy do dostawcy energii (np. Tauron). Co to oznacza? Otóż, nadwyżki energii są kierowane do sieci z możliwością odbioru jej przez prosumenta. Zgodnie z ustaleniami prawnymi, właściciel instalacji fotowoltaicznej ma możliwość rozliczenia się z siecią publiczną w korzystny sposób. Instalacje o mocy do 10 kWp mogą odebrać z sieci 80% oddanej energii, a instalacje o mocy od 10 do 50 kWp – 70% oddanej energii. Jest to przejrzyste i wygodne rozwiązanie jednak wiąże się ze stratą wyprodukowanej energii (20 lub 30%).

Instalacja wyspowa

Alternatywą dla instalacji sieciowej jest instalacja fotowoltaiczna wysypowa typu off-grid. Jest to system wspierany przez akumulatory. Nadwyżki energii elektrycznej nie są kierowane do sieci lecz właśnie do magazynów energii. Zmagazynowaną energię możemy pobrać gdy panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii lub zapotrzebowanie na nią jest większe od aktualnej podaży. Prąd stały z akumulatorów jest zamieniany na przemienny za pośrednictwem inwertera.

Co zrobić by uniknąć nadwyżek energii?

Niestety, nawet gdybyśmy dostosowali moc instalacji fotowoltaicznej idealnie do własnych potrzeb, nie jesteśmy w stanie zredukować do zera nadwyżek energii. Obserwując pracę instalacji oraz pobór energii możemy jednak zminimalizować takie zjawisko. Dla przykładu wiele osób, po zamontowaniu systemu PV decyduje się na wymianę kuchenki gazowej na indukcyjną. Ponadto możemy zaplanować wykonywanie domowych obowiązków na okres najbardziej produktywnej pracy instalacji PV. Radykalnym sposobem zagospodarowania nadwyżek energii jest dogrzewanie domu za pomocą energii elektrycznej. Możemy też zainwestować w magazyn energii do fotowoltaiki — kliknij link, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Często niewielkie zmiany w nawykach lub dodatkowy sprzęt elektroniczny pozwala na optymalizację zużycia energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej.


Fot. główna: Pok Rie | źródło: Pexels

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz