Fotowoltaika dla domu – podstawowe i istotne informacje
W czasach silnego propagowania odnawialnych źródeł energii, dużą popularność zdobywa fotowoltaika. Jest to uwarunkowane przede wszystkim możliwością oszacowania przyszłych uzysków energetycznych a co za tym idzie, finansowych. Dzięki orientacyjnym danym odnośnie ilości dni słonecznych i nasłonecznienia w naszym klimacie, łatwo policzyć również, jak szybko koszty instalacji się zwrócą.
Zasada działania i budowa paneli fotowoltaicznych
Zasada działania ogniw – paneli fotowoltaicznych jest bardzo prosta. Promienie słoneczne wprawiają elektrony w ruch tworząc potencjał elektryczny.
Panel fotowoltaiczny zbudowany zazwyczaj jest z krzemu, ze względu na jego charakterystykę półprzewodnika i optymalne pochłanianie światła. Na budowę modułu (panelu) fotowoltaicznego składa się również aluminiowa rama oraz złącza. Sercem całego systemu nie są moduły a falownik (inwerter fotowoltaiczny), to on zmienia prąd stały ze słońca na prąd przemienny.
W zależności od tego czy instalacja będzie podłączona do sieci czy też nie, wyróżniamy dwa typy falowników: wyspowy oraz sieciowy. Dzieląc inwertery na wielkość oraz możliwość podłączenia różnej ilości paneli fotowoltaicznych, wyróżniamy: mikrofalowniki, falowniki stringowe oraz falowniki centralne. Oprócz falownika i modułów, na budowę instalacji fotowoltaicznej składa się również okablowanie, zabezpieczenia elektryczne oraz system montażowy.
Warto dodać, że jeśli chodzi o sposób montażu to nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Moduły mogą być montowane na dachach skośnych, płaskich (niezależnie od rodzaju poszycia), na elewacji oraz gruncie.
Jak dobrać odpowiednie moduły fotowoltaiczne?
Moduły fotowoltaiczne posiadają szereg parametrów, dzięki którym jesteśmy w stanie dokonać charakterystyki naszej instalacji. Najważniejszym jest moc szczytowa (Wp), która określa ilu modułów potrzebujemy, aby pokryć nasze zapotrzebowanie energetyczne. Maksymalne napięcie jest ważnym parametrem w kontekście działania falownika, który posiada zakres napięciowy pracy. Oprócz szeregu innych parametrów elektrycznych, panele fotowoltaiczne posiadają cechy mechaniczne (wymiary, waga). Dzięki nim można dokładnie zaplanować rozmieszczenie i sposób montażu modułów.
Montaż paneli fotowoltaicznych
Analizując możliwość wykonania instalacji fotowoltaicznej (montażu paneli fotowoltaicznych) należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Pierwszą z nich jest nachylenie oraz orientacja połaci dachowej. Optymalne nachylenie powinno wynosić pomiędzy 30 a 35 stopni, natomiast orientacja powinna być skierowana jak najbardziej na południe. Jeśli budynek nie spełnia określonych wymagań, warto przemyśleć możliwość montażu na gruncie.
Kolejnym ważnym czynnikiem są elementy zacieniające moduły. Infrastruktura dachowa może znacznie wpłynąć na uzyski energii. Aby uniknąć zacienień należy przed wykonaniem instalacji dokładnie rozrysować ułożenie modułów oraz przeprowadzić symulację zacienienia dla każdego modułu.
Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązania dedykowane dla gospodarstw domowych oraz odbiorców przemysłowych. Rozwijająca się technologia i coraz niższe ceny komponentów wpływają na to, że popyt na energię słoneczną rośnie. Instalacje te są rentowne, gdy są dostosowane do zapotrzebowania energetycznego oraz zaprojektowane tak, aby nie występowały straty energii poprzez zacienienia itp. Fotowoltaika obecnie wyprzedza o krok pozostałe alternatywne źródła energii swoją dostępnością i uniwersalnością.
Ostatnią kwestią jest podłączenie instalacji oraz lokalizacja falownika. Przejścia kablowe powinny być zaplanowane tak, aby nie naruszały konstrukcji dachu, natomiast falownik powinien znajdować się w pomieszczeniu o niskiej wilgotności i temperaturze.