Innowacje w fotowoltaice

Wraz z ogólnym rozwojem przemysłu, progres dotyczy również branży budowlanej i energetycznej. W dobie silnego nacisku na stosowanie odnawialnych źródeł energii, wielu specjalistów pracuje nad tym, aby ta gałąź energetyki była coraz bardziej opłacalna i ekologiczna. Dotyczy to przede wszystkim fotowoltaiki. Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Można je spotkać zarówno na dachach nowopowstałych budynków, jak i starszych domostw. Jest to znak, że potrzebny jest rozwój, aby ciągle podnosić efektywność modułów fotowoltaicznych oraz całych systemów fotowoltaicznych. Zapoznaj się z najnowszymi innowacjami w branży fotowoltaicznej.

Dachówka fotowoltaiczna

W dzisiejszych czasach, oprócz efektywności oczekuje się również estetyki. Wychodząc naprzeciw klientom, dla których estetyka jest priorytetowa, jedna ze szwedzkich firm, zaproponowała innowacyjne rozwiązanie. Panele fotowoltaiczne zintegrowane z dachówką mają być następcą tradycyjnych wariantów. Takie rozwiązanie jest bardziej atrakcyjne wizualnie oraz nadaje budynkom modernistyczny charakter. Dzięki elastyczności modułów, mogą być one w pełni zintegrowane z dachówką, bez strat uzysków energetycznych.

Kamerki termowizyjne do paneli fotowoltaicznych

Stan termiczny modułów fotowoltaicznych jest kluczowy dla ich sprawności. Temperatura, do jakiej nagrzewa się moduł wpływa na napięcie i w konsekwencji ilość wytworzonej energii. Innowacyjnym rozwiązaniem w tej dziedzinie są miniaturowe przystawki do paneli spełniające funkcję kamer termowizyjnych. Dzięki temu, można na bieżąco kontrolować stan termiczny paneli oraz wykrywać nawet najdrobniejsze uszkodzenia. Kamerki współpracują zarówno z systemem android jak i Windows. Dzięki kompaktowym rozmiarom, jest to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne.

Panele fotowoltaiczne dwustronne (bifacjalne)

Bifacjalne (dwustronne) panele fotowoltaiczne, to rozwiązanie mające na celu zmaksymalizować uzyski energetyczne, przy jak najmniejszej powierzchni, wymaganej pod montaż paneli fotowoltaicznych. Jest to wariant oparty na ogniwach monokrystalicznych. Dzięki, takiemu rozwiązaniu, moduły te mogą osiągać moc wynoszącą ponad 415 Wp. Co więcej, dzięki niewielkiej wadze, ich montaż jest łatwy, co nie generuje dodatkowych kosztów.

Perowskit

Polacy również mają niemały wkład w rozwój fotowoltaiki. Olga Malinkiewicz, kilka lat temu opracowała innowacyjną metodę pozyskiwania perowskitu. Perowskit to związki nieorganiczne, które mają dużą szansę zrewolucjonizować energetykę słoneczną. Mogą nawet zastąpić krzem, jako materiał najczęściej używany do budowy modułów fotowoltaicznych. Główną zaletą ogniw perowskitowych jest elastyczność. Charakteryzują się również większą wydajnością niż ogniwa krzemowe. Metoda opracowana przez Polkę, jest tańsza niż dotychczasowe, co pozwoli na stosowanie perowskitu w każdym gospodarstwie domowym.

Innowacje w fotowoltaice – podsumowanie

Fotowoltaika to jedna z najintensywniej rozwijających się branży. Wynika to przede wszystkim z uwarunkowań prawnych i obostrzeń oraz z dużego potencjału branży. W fotowoltaice można dostrzec również wiele korzyści ekonomicznych. Szczególnie biorąc pod uwagę regularne podwyżki cen prądu. Obecnie trwa nabór do programu „Mój prąd”

Fot. tytułowa artykuły źródło: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/solarne-dachowki-brzmi-jak-plan.html

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz