Jak działa optymalizator mocy do modułów PV?

Oszczędności finansowe, niezależność energetyczna i wspieranie ekologii to główne zalety instalacji fotowoltaicznej. W dużej mierze jest to możliwe dzięki coraz wyższej sprawności modułów PV. Technologia pozwala na coraz bardziej efektywne wykorzystywanie promieni słonecznych. Niestety, w niektórych przypadkach, wykorzystanie potencjału modułów jest utrudnione. Często mają na to wpływ elementy zacieniające panel (np. rozwinięta infrastruktura dachowa). W takich sytuacjach, z pomocą przychodzą optymalizatory mocy. Są to komponenty, które maksymalizują uzyski energetyczne w trudnych warunkach.


 

Optymalizator mocy do modułów PV

Optymalizator mocy do modułów PV   /  Fot. źródło: muratordom.pl


 

Zasada działania optymalizatorów mocy

Głównym zadaniem optymalizatorów mocy jest szukanie punktu mocy maksymalnej na poziomie modułu PV. Moduł PV jest obciążany w optymalny sposób, niezależnie od prądu i napicia generowanego przez cały szereg paneli. Jest to szczególnie przydatne, kiedy na jeden z modułów pada cień. W tradycyjnej instalacji, bez optymalizatorów mocy, zacieniony moduł zmniejsza wydajność całego szeregu. W instalacji, w której zamontowano optymalizatory, każdy moduł działa niezależnie.

 

Zastosowanie optymalizatorów mocy

Optymalizatory mocy są stosowane z powodu możliwości wystąpienia wspomnianych wcześniej zacienień pojedynczych modułów. Ponadto, mogą redukować straty energii wywołane nierównomiernym starzeniem się poszczególnych ogniw w modułach PV. Rozwiązanie to doskonale się sprawdza w przypadku nierównomiernego nagrzewania się modułów. Może być także pomocne refleksu świetlnego i uszkodzenia diod obejściowych w module.

 

Hurtownia fotowoltaiczna Swatt.pl

 

Czy to się opłaca? Cena optymalizatora mocy

Koszt optymalizatora mocy to około 300 zł (cena różni się w zależności od producenta). Projektując instalację fotowoltaiczną warto przeanalizować opłacalność takiej inwestycji. Jeśli system ma działać w optymalnych warunkach, optymalizatory są zbędnym wydatkiem. Dodatkowe nakłady finansowe, tylko wydłużą okres rentowności inwestycji. Natomiast, w przypadkach, kiedy moduły mogą być narażone na działanie niekorzystnych warunków, optymalizatory wspomagają pracę całego systemu, jednocześnie gwarantując wyższe uzyski energetyczne. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędności generowane przez instalację.


Fot. główna źródło: muratordom.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz