Rodzaje paneli fotowoltaicznych. Jak dobrać odpowiednie moduły PV? 

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów. Sercem takiego systemu można nazwać inwerter. Byłby on jednak bezużyteczny, gdyby w układzie nie występowały panele fotowoltaiczne. To one przyjmują promieniowanie słoneczne i w nich następuje zjawisko fotowoltaiczne. Na rynku dostępne są różne warianty modułów PV. Każdy z nich ma unikalne cechy charakterystyczne, które wyróżniają go spośród reszty. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje paneli fotowoltaicznych oraz podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw. To one decydują o tym, do jakiej generacji zaliczymy dany moduł PV. Występują dwie, główne generacje mające odrębną charakterystykę.

Panele fotowoltaiczne I typu (I generacji)

Panel monokrystaliczny mono Black 370 Half Cut Cells

Panel monokrystaliczny Black Half Cut Cells | Źródło: https://swatt.pl/pl/

Panele fotowoltaiczne I typu (I generacji) zbudowane są z ogniw o grubości ok. 2 mm. Składają się one z mono- lub polikrystalicznego krzemu. Na etapie produkcji, do krzemu dodawane są dodawane są domieszki np. boru, które powodują, że cały materiał jest złączem typu P. Złącze N powstaje w wyniku napylania fosforu na powierzchnię ogniw. Wśród paneli fotowoltaicznych I generacji można wyróżnić:

  • Panele monokrystaliczne – ogniwa wyprodukowane są z jednego dużego monokryształu krzemu. Charakteryzują się bardzo ciemną barwą oraz jedną z lepszych sprawności (wśród rozwiązań dostępnych na rynku).

  • Panele polikrystaliczne – przed kilkoma laty były najpopularniejszym rozwiązaniem w naszym kraju. Ich ogniwa zbudowane są z krzemu, który wykrystalizował w postaci wielu kryształów. Mają barwę jasnoniebieską i nieco niższą sprawność niż moduły monokrystaliczne.

  • Panele quasi-monokrystaliczne – zbudowane są z hybrydowych ogniw, których centralna część jest monokryształem, a na obrzeżach znajduje się krzem polikrystaliczny. Nie zyskały dużej popularności w naszym kraju. Ich sprawność jest zbliżona do ogniw monokrystalicznych.

 

Panele fotowoltaiczne II typu (II generacji) – panele cienkowarstwowe

Panele fotowoltaiczne II generacji tzw. panele cienkowarstwowe wyróżnia to, że materiał półprzewodnikowy jest nanoszony w postaci cieniutkiej warstwy i często jest to materiał inny niż krzem. Z tego powodu często są nazywane modułami cienkowarstwowymi. Panele fotowoltaiczne II generacji można podzielić na następujące typy:

  • Moduły z krzemu amorficznego – gołym okien nie jesteśmy w stanie wyróżnić charakterystycznych ogniw budujących ten moduł. Tworzą one zwartą formację o barwie od ciemnobordowej do czarnej. Zarówno ich cena, jak i sprawność są niskie. Są lekkie, elastyczne i posiadają niski stopień wrażliwości na wysokie temperatury.

  • Moduły CIGS/CIS – materiałami półprzewodnikowymi są tu: mieszanina miedzi, indu galu i selenu (CIGS) lub miedzi, indu i selenu (CIS). Charakteryzują się czarną barwą. Zarówno panele CIS, jak i CIGS mają niższą sprawność w porównaniu z panelami mono- i polikrystalicznymi.

  • Moduły CdTe – rolę materiału półprzewodnikowego pełni tu tellurek kadmu CdTe. Technologia ta około 50% rynku paneli cienkowarstwowych. Ich sprawność również jest niższa niż w przypadku modułów I generacji.

Oprócz wyżej wymienionych, coraz większą popularność zyskują panele fotowoltaiczne full-black. Są to panele monokrystaliczne z czarnym tłem, przez co pozbawione białych kropek. Na tę chwilę oferują one jedynie lepsze efekty wizualne, co niestety wiąże się z wyższą ceną.

Panel fotowoltaiczny Full Black | Źródło: https://swatt.pl/pl/

Jak dobrać panele fotowoltaiczne i na co zwrócić szczególną uwagę?

Podczas wyboru paneli fotowoltaicznych warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Pierwszą z nich jest oczywiście technologia wykonania paneli fotowoltaicznych. Obecnie, pierwszym wyborem większości inwestorów są panele – moduły monokrystaliczne. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Charakteryzują się najlepszych stosunkiem ceny do jakości. Ich sprawność jest jedną z najlepszych na rynku. Są to uniwersalne moduły, po które sięgają zarówno właściciele domów prywatnych, jak i inwestorzy przemysłowi.

W tym miejscu warto podkreślić różnicę między mocą a wydajnością panelu fotowoltaicznego. Moc panelu fotowoltaicznego określa, ile prądu dany panel wyprodukuje (w warunkach testowych), ale to jego wydajność paneli fotowoltaicznych określa, w jakim stopniu dany panel przetwarza promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Obecnie wydajność powyżej 20% jest minimum, poniżej którego nie warto schodzić.

Bardzo ważnym parametrem jest również odporność paneli fotowoltaicznych na temperaturę. Panele słoneczne najlepiej pracują w niskiej temperaturze. Wraz ze wzrostem temperatury tracą swoją sprawność. Dla najlepszych modułów parametr ten powinien wynosić ponad 95%.

Instalacja fotowoltaiczna to system, który ma działać przez wiele lat. Dlatego też, trzeba zwrócić uwagę na długość gwarancji oferowanej przez producenta. Na rynku można spotkać gwarancje od 10 do 25 lat. W tym przypadku zasada jest prosta – im dłuższa gwarancja, tym lepiej.

Możesz również polubić…