Pompa ciepła w domu energooszczędnym

W budownictwie, można zauważyć wyraźny trend, który polega na energooszczędności. Coraz większy odsetek powstających budynków to domy pasywne i energooszczędne. Wynika to z wymiernych korzyści, jakie dają takie rozwiązania. Energooszczędność zawsze wiąże się również z oszczędnościami podczas eksploatacji. Takie budownictwo wymaga jednak innowacyjnego podejścia i nowoczesnych rozwiązań. Mowa tu między innymi o systemie grzewczym. Idealnym wariantem dla domów energooszczędnych są pompy ciepła, które swoją charakterystyką, doskonale komponują się ze specyfiką takiego budownictwa.

Charakterystyka domu energooszczędnego

Aby dom można było nazwać energooszczędnym, musi on spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim powinien to być dom o zwartej bryle i nieskomplikowanym dachu. Największe przeszklenia powinny występować od strony południowej. Należy również wyeliminować mostki cieplne (np. poprzez wyeliminowanie balkonów). Cyrkulacja powietrza musi być przeprowadzona za pomocą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Najważniejsze jest jednak, aby izolacja ścian zewnętrznych była grubsza niż zwykle, ponieważ przegrody muszą spełnić wymagany współczynnik przenikania ciepła. Dla ścian zewnętrznych nie może on być wyższy niż 0,2 W/(m²·K). Dla pozostałych elementów domu, współczynnik ten musi wynosić:

  • Dla fundamentów: U ≤ 0,15W/(m²·K).

  • Strop nieogrzewanej piwnicy: U ≤ 0,30 W/(m²·K).

  • Dach: U ≤ 0,15–0,20 W/(m²·K).

  • Okna: U ≤ 0,8 W/(m2·K).

Głównym parametrem domów energooszczędnych to zapotrzebowanie energetyczne od 30 do 60 kwh (m2·rok).

Dlaczego wybrać pompę ciepła jako ogrzewanie do domu energooszczędnego?

Pompa ciepła jest doskonałym rozwiązaniem dla domów energooszczędnych z kilku powodów. Po pierwsze jest to niezwykle wydajne źródło ciepła. Ponadto, koszty eksploatacyjne pompy ciepła są najniższe wśród wszystkich dostępnych rozwiązań dostępnych na rynku. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej to około 0,14 zł.

Domy energooszczędne wymagają także pełnej automatyzacji systemów grzewczych. Ten warunek, również spełnia pompa ciepła. Jest to urządzenie nieinwazyjne, którym można sterować zdalnie. Ostatnim zaletą pomp ciepła, dzięki której mogą one być stosowane w domach energooszczędnych, jest ich ekologiczność. Jest to odnawialne źródło energii, nieemitujące zanieczyszczeń i dwutlenku węgla. Urządzeniami, które posiadają wszystkie powyższe cechy, są pompy ciepła Ariston (dostępne na: https://swatt.pl/pl/51-pompy-ciepla). Podstawą do niezawodnego funkcjonowania urządzeń grzewczych jest wybór sprawdzonego producenta.

Sprawdź też nasz ranking: najtańsze ogrzewanie domu w 2021 roku.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz