Pompa ciepła – obalamy MITY, potwierdzamy FAKTY!

Pompy ciepła zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Inwestorzy szukający innowacyjnych rozwiązań, coraz częściej wybierają właśnie odnawialne źródła ciepła. Wraz z dużą popularnością, pojawia się coraz więcej opinii, które nie zawsze są prawdziwe. Poniżej postaramy się wyjaśnić podstawowe kwestie dotyczące pomp ciepła i rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ich funkcjonalności i wydajności.

Mit nr 1 – pompa ciepła nie jest na kieszeń przeciętnego obywatela

Niestety, w naszym kraju często nastawiamy się na natychmiastowe oszczędności, co jest bardzo często błędne. Oczywiście, pompy ciepła są obecnie nieco droższe niż konwencjonalne źródła energii np. kotły na paliwo stałe. Jednak, dobierając źródło ciepła do domu należy zwrócić uwagę głównie na koszty eksploatacyjne. Pod tym względem pompy ciepła nie mają sobie równych. Są obecnie najbardziej oszczędnym źródłem ciepła, wśród wszystkich wariantów dostępnych na rynku. Dlatego też, decydując się na pompę ciepła, gwarantujemy sobie regularne, codzienne oszczędzanie co w perspektywie wielu lat eksploatacji przyniesie nam wymierne zyski.


Sprawdź też: Najtańsze ogrzewanie domu


Mit nr 2 – pompa ciepła nie może pracować w niskich temperaturach

Jest to jedna z wielu błędnych opinii i mitów dotyczących wydajności pomp ciepła. Dzięki rozwojowi technologii, pompy ciepła powietrze – woda mogą skutecznie funkcjonować nawet w temperaturze nawet do -20°C! Dla niższych temperatur (które w Polsce się zdarzają bardzo rzadko), pompy ciepła są wyposażone w dodatkowe grzałki. Mogą one wydajnie dogrzewać budynek w przypadku długotrwałego utrzymywania się temperatur poniżej -20°C.

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują wodę głębinową, która znajduje się głęboko pod powierzchnią, gdzie temperatura jest praktycznie stała przez cały rok. Zmiana temperatury powietrza w okresie zimowym nie wpływa znacznie na ich wydajność.

 

Mit nr 3 – pompy ciepła są głośne

Głośność pracy pompy ciepła dotyczy głównie wariantów typu split, a konkretniej jednostki zewnętrznej. Przyjmuje się, że poziom mocy akustycznej jednostki znajdującej się na zewnątrz budynku wynosi między 50 a 60 dB. Czy to dużo? Dla porównania, podobną moc akustyczną co pompa ciepła split, ma szum podczas dnia roboczego w biurze. Jest to wartość mniejsza niż jazda w samochodzie lub hałas generowany przez odkurzacz.

 

Mit 4 – pompy ciepła są dedykowane do nowego budownictwa

Instalacja pompy ciepła to coraz częściej wybierane urządzenie grzewcze podczas przeprowadzania termomodernizacji starszych budynków. Dlaczego? Szczególnie pompy typu powietrze-woda nie potrzebują dodatkowej infrastruktury i spokojnie mieszczą się w niewielkiej kotłowni, zastępując kocioł starej generacji. Ich wydajność stoi na najwyższym poziomie i zdecydowanie są naturalnym zamiennikiem dla wyeksploatowanych już źródeł ciepła.

 

Mit nr 5 – pompy ciepła wymagają częstych przeglądów

Pompy ciepła to urządzenia charakteryzujące się wysoką niezawodnością. Dlatego też, jedynym obowiązkiem użytkownika jest przeprowadzenie przeglądu raz do roku (najlepiej przed sezonem grzewczym), tak jak każdego innego urządzenia grzewczego. Reasumując, pompy ciepła potrzebują dokładnie takiej samej liczby przeglądów co tradycyjne kotły c.o.


Fot. tytułowa źródło: Pexels by Olya Kobruseva

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz