Opłacalność fotowoltaiki w świetle nowych przepisów od 2022 roku

Bum na fotowoltaikę trwa w najlepsze. Nowe instalację powstają na kolejnych domach, obiektach użyteczności publicznej oraz zakładach przemysłowych. Możliwość zasilania danego obiektu zieloną energią stała się ciekawą alternatywą, która przynosi nie tylko korzyści ekologiczne, ale przede wszystkim ekonomiczne. Pod względem finansowym, w najbliższym czasie czeka nas niemała zmiana. Od 1 stycznie 2022 roku obowiązywać będą nowe zasady dotyczące rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii.

Rozliczanie nadwyżek z fotowoltaiki – nowe przepisy od 2022 roku!

Obecnie prosumenci, czyli osoby wytwarzające energię na własne potrzeby w mikroinstalacji, korzystają z systemu opustów. Oznacza to, że każdy prosument może wytwarzać energię, a jej nadmiar przekazywać do sieci elektroenergetycznej, która w ten sposób staje się swego rodzaju „magazynem” energii elektrycznej. Nadwyżki energii z fotowoltaiki można odebrać w 70% (dla instalacji o mocy od 10 kWp do 50 kWp) lub w 80% (dla instalacji o mocy do 10 kWp), w momencie, kiedy wykazujemy zapotrzebowanie na prąd, a instalacja fotowolaticzna nie pracuje (np. wieczorami lub długookresowo – zimą). Z perspektywy czasu, można stwierdzić, że dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych jest to korzystne rozwiązanie.

Od 1 stycznia 2022 zasady się zmieniają. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało rozwiązanie, zgodnie z którym dla nowych użytkowników fotowoltaiki obowiązywać będzie handel energią. Według projektu nowelizacji, wszyscy prosumenci, którzy do końca roku, tj. do 31.12.2021 r., zamontują i uruchomią przydomową instalację fotowoltaiczną lub już są jej właścicielami, będą mogli rozliczać się z zakładem energetycznym na starych zasadach przez kolejne 15 lat.

Kalkulator i faktura

Fot. źródło: Pexels Pixabay

 

Co w praktyce oznaczają nowe przepisy?

Otóż, nadwyżki energii z fotowoltaiki będą odsprzedawane zakładowi energetycznemu. Sprzedaż prądu ma odbywać się po cenach hurtowych (w oparciu o poprzedni kwartał). Oznacz to, że energię będziemy przedawać operatorowi za niższe stawki niż ją kupujemy. Warto jednak zaznaczyć, że w systemie opustów również traciliśmy (20 lub 30%).

Czy fotowoltaika od 2022 roku będzie nadal opłacalna?

Wielu inwestorów zadaje sobie obecnie pytanie, czy po zmianach fotowoltaika będzie się nadal opłacała. Odpowiedź jest bardzo prosta. Oczywiście, że instalacja fotowoltaiczna to nadal bardzo dobry sposób na comiesięczne generowanie oszczędności. Jest tylko jeden warunek, który trzeba spełnić, aby inwestycja się opłacała. Moc systemu musi być dobrana do naszych potrzeb. Sprawdź jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych, inaczej przewymiarowanie instalacji będzie skutkowało wydłużeniem okresu zwrotu. Można stwierdzić, że do tej pory było to ważne podczas projektowania systemu, jednak od 2022 roku stanie się to warunkiem nadrzędnym. W taki sposób, będziemy wykorzystywać energię produkowaną przez system PV, bez zamartwiania się o sposób rozliczenia nadwyżek energii.

Na naszym blogu znajdziesz również artykuły, w którym opisujemy błędy popełniane przy montażu instalacji fotowoltaicznej oraz jak czyścić panele fotowoltaiczne – konserwacja instalacji fotowoltaicznej, która również ma wpływ na wydajność, a tym samym opłacalność fotowoltaiki.

Możesz również polubić…