Domy Energooszczędne – przyszłość, która nadeszła?

 

Budownictwo jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się branży w naszym kraju. W porównaniu do państw zachodnich, Polacy znacznie częściej decydują się na budowę własnego domu. Jest to zaskakujące, ponieważ teoretycznie, poziom życia i pensji w Niemczech czy Francji jest wyższy niż w Polsce, a budowa domu to spory wydatek. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę domy energooszczędne, gdyż rozwój branży budowlanej zdeterminował podniesienie standardu energetycznego budynków przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju.

Zgodnie z rozporządzeniem, kolejne zmiany w wymaganiach warunków technicznych zostaną wdrożone w 2021 roku i będą dotyczyć izolacyjności przegród budowlanych oraz maksymalnego zużycia energii pierwotnej (EP) przez budynki na 1 m2 powierzchni użytkowej. Wartości obowiązujące obecnie (od 2017 roku) czyli współczynniki przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych i podłóg na gruncie to odpowiednio 0,23 oraz 0,30. Natomiast, maksymalna wartość zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wynosi 90 kWh/m2rok.

W 2021 roku współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne zostanie obniżony do 0,20 a zapotrzebowanie na energię nieodnawialną do 70 kWh/m2rok. Jak widać, standard energetyczny w budownictwie zmierza w kierunku energooszczędności oraz jest zorientowany na rozwój odnawialnych źródeł energii.

Żarówka eko leżąca na ziemi
fot. źródło: pexels.com

Mówiąc o ekologicznym podejściu do budownictwa warto wspomnieć, że zapotrzebowanie na energię nieodnawialną domu powszechnie uznawanym za energooszczędny wynosi 40 kWh/m2rok, natomiast domu pasywnego zaledwie 15 kWh/m2rok.

W tym momencie, znając powyższe dane, warto przeanalizować rentowność budowy domu energooszczędnego lub pasywnego już dziś, skoro rozporządzenie wchodzące w życie w 2021 roku narzuca tylko nieznacznie łagodniejsze warunki niż te obowiązujące dla budownictwa energooszczędnego.

Dom energooszczędny – czym się charakteryzuje?

Oprócz właściwości termoizolacyjnych, domy energooszczędne charakteryzują się prostą architekturą.

  • Jednorodzinny dom energooszczędny powinien być piętrowy, niepodpiwniczony, z dachem płaskim lub o niewielkim kącie nachylenia, pozbawionym wykuszy.
  • Bryła budynku musi być oparta na planie prostokąta, bez zbędnych załamań i wnęk.
  • Południowa strona budynku musi być przeszklona, natomiast północna jak najbardziej zabudowana. Należy wyeliminować tam jak najwięcej otworów okiennych i drzwiowych. Taki układ warunkuje rozmieszczenie pomieszczeń, w którym od strony południowej powinny się znaleźć pokoje mieszkalne a od północnej gospodarcze.

Architektura domów pasywnych i energooszczędnych sprawia, że nabierają specyficznego, nowoczesnego wyglądu, co niestety czasami stanowi problem w okolicach, w których kładzie się duży nacisk na tradycje.

Dom energooszczędny z panelami fotowoltaicznymi na dachu budynku.

Kolejnym ważnym elementem budownictwa energooszczędnego i pasywnego są odnawialne źródła energii. Ogrzewanie budynku oraz c.w.u powinno być zapewnione dzięki pompie ciepła lub spalaniu biomasy. Warto także zainwestować w fotowoltaikę, która mogłaby pokryć część zapotrzebowania energetycznego wspomnianej wcześniej pompy. Oprócz tego, należy odpowiednio zaprojektować wentylację budynku, najczęściej w formie rekuperacji.

Koszty budowy domu energooszczędnego

W dzisiejszych czasach, kiedy ceny materiałów zmieniają się bardzo dynamicznie, trudno określić precyzyjnie różnicę w kosztach budowy domu energooszczędnego i tradycyjnego. Należy jednak przyjąć, że w przypadku domu o powierzchni 100 m2, jest to około 60 tysięcy złotych.

Dlaczego, mimo sporej różnicy kosztów, nadal warto rozważać budowę domu energooszczędnego?

  • Po pierwsze, uwarunkowania prawne, które coraz bardziej zaostrzają standardy energetyczne.
  • Po drugie, na budowę domu energooszczędnego można otrzymać dofinansowanie, które nieco zrekompensuje większe koszty budowy.
  • Po trzecie, oszczędności w późniejszym użytkowaniu budynku energooszczędnego, którego ogrzewanie jest o około 80% tańsze w skali roku.

Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią – czy warto według Ciebie inwestować w domy energooszczędne i rozwiązania związane z energią odnawialną? A może korzystasz z pompy ciepła lub takich technologii jak systemy solarne / systemy fotowoltaiczne? Jeżeli tak, koniecznie podziel się z nami swoją opinią i doświadczeniem.

Dodaj komentarz