Wzrost mocy fotowoltaiki w Polsce

Rok 2019, był bardzo korzystnym okresem dla fotowoltaiki w Polsce. Dobrym podsumowaniem wzrastającej koniunktury na energię ze słońca jest fakt, że w ubiegłym roku zainstalowano systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 830 MW. Spowodowało to wzrost potencjału polskiej fotowoltaiki do poziomu 1,3 GW.

Zdecydowanie najkorzystniejszym miesiącem był lipiec, kiedy to moc zainstalowana wzrosła o 116,1 MW. Ciekawostką jest to, że niezwykle udanym miesiącem był także grudzień. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym, udało się zamontować instalacje o łącznej mocy 113,9 MW. Wyniki te pozwoliły uzyskać średnią moc zainstalowaną na poziomie 69 MW w skali miesiąca. Tak dobry wynik można zawdzięczać wielu czynnikom.

Bardzo duży wpływ na dynamiczny rozwój fotowoltaiki w 2019 roku ma program „Mój prąd”. Dofinansowanie, które zawiera ten program, wymiernie wpływa na rentowność instalacji fotowoltaicznej, jednocześnie zachęcając kolejnych klientów do inwestycji w energię ze słońca.

Wzrost zainteresowania fotowoltaiką jest także spowodowany niestabilnością cen energii elektrycznej. Zapowiadane podwyżki, sprawiają, że konsumenci szukają alternatyw i uniezależnienia się od dużych sprzedawców energii. Warto wspomnieć, że w 2018 roku moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju wynosiła 471,4 MW (wyższa o 213,4 MW w porównaniu z końcem 2017 roku oraz o 302,9 MW w porównaniu z końcem roku 2016). Wszystko wskazuje na to, że tendencja wzrostowa się utrzyma i w 2020 roku rozwój także będzie dynamiczny. Na popularność będzie miały z pewnością wpływ dofinansowania ale także korzystny kredyt na fotowoltaikę od Taurona.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz