Przygotowanie ciepłej wody użytkowej – kolektory słoneczne czy pompa ciepła?

Poprawa efektywności energetycznej domu nie musi od razu wiązać się z ogromnymi nakładami finansowymi. Modernizację można przeprowadzać małymi krokami. Z pewnością do takich należy montaż odnawialnego źródła ciepła dedykowanego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Na rynku są dostępne dwie sprawdzone technologie przeznaczone do c.w.u.. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem ekologicznego i ekonomicznego podgrzewania ciepłej wody użytkowej, zapraszamy do przeczytania dalszej części artykułu.

Pierwszą z nich są kolektory słoneczne, które największą popularność zyskały kilka lat temu. Alternatywą dla kolektorów słonecznych są pompy ciepła, które najlepsze lata mają ciągle przed sobą, a ich popularność konsekwentnie wzrasta. Pod względem ekologicznym, obie technologie są równie korzystne dla środowiska. Jest jednak wiele kwestii, w których obie technologie się różnią. Poniżej przedstawiamy krótkie porównanie pomp ciepła i kolektorów słonecznych, pod kątem ekonomicznym i technologicznym.

Kolektory słoneczne – Specyfika i zasada działania

Zasada działania kolektorów słonecznych jest bardzo prosta. Czynnik roboczy odbiera energię cieplną z kolektora nagrzanego przez promienie słoneczne. Glikol (czynnik roboczy) jest następnie transportowany do zasobnika i oddawana za pomocą dodatkowej wężownicy. Warto podkreślać, że powierzchnia kolektora słonecznego efektywnie wychwytuje energię cieplną za pomocą absorbera.

Pompy ciepła – Specyfika i zasada działania

Zasada działania pompy ciepła jest nieco bardziej skomplikowana. Opiera się ona na ciągłej zmianie ciśnienia czynnika roboczego. Dlatego też, sercem każdej pompy ciepła jest sprężarka, w której następuje sprężenie, zmiana stanu skupienia i wzrost temperatury czynnika. Pracę pompy ciepła można porównać do odwróconego procesu, który zachodzi w lodówce.

Koszt pompy ciepła i kolektorów słonecznych do c.w.u.

Zarówno pompa ciepła jak i kolektory słoneczne dedykowane do przygotowania ciepłej wody użytkowej to inwestycja nieprzekraczająca 10 000 zł. W zależności od zastosowanych komponentów, ceny obu technologii mogą być niższe lub wyższe. Wato jednak zwrócić uwagę na koszty eksploatacyjne. W tym przypadku, pompa ciepła ma nieco wyższe wymagania (głównie ze względu na pracę sprężarki). Czytaj też: Koszty eksploatacyjne pomp ciepła. Koszty eksploatacyjne kolektorów słonecznych mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt procent w skali roku.

Wady i zalety obu technologii – podsumowanie

Główną zaletą kolektorów słonecznych jest prawie darmowa eksploatacja. Nie można tego powiedzieć o pompach ciepła. Jednak posiadają one jedną zaletę, którą zdecydowanie przewyższają systemy solarne. Jest to efektywna praca pomp ciepła przez cały rok. Procesy zachodzące w pompie ciepła nie są uwarunkowane warunkami pogodowymi (nie licząc niewielkiego wpływu na sprawność urządzenia). W przypadku kolektorów słonecznych, możemy liczyć na wydajne podgrzewanie wody tylko w słoneczne dni, głównie latem i wiosną (w nielicznych przypadkach również jesienią).

Możesz również polubić…