Przydomowa stacja ładująca samochody elektryczne + fotowoltaika

Elektrownie słoneczne zasilają coraz większą liczbę gospodarstw domowych i zakładów przemysłowych. Jest to doskonały sposób na zapewnienie sobie niezależności energetycznej z jednoczesnym generowaniem oszczędności. Instalacje fotowoltaiczne to jednak dużo bardziej uniwersalne systemy niż mogłoby się wydawać. Ich rozwój niesie wiele korzyści dla motoryzacji i transportu. Mowa tu o pojazdach elektrycznych, które coraz częściej spotykamy na drogach i stacjach ładujących samochody elektryczne zasilane instalacją fotowoltaiczną.

 

Fotowoltaika jako sposób na darmowy transport

Fotowoltaika daje możliwość darmowego przemieszczania się. Energia wyprodukowana ze słońca, może zasilać samochody elektryczne, co zmniejsza koszty ich eksploatacji. Co więcej, w taki sposób chronimy środowisko, co w ostatnich latach stało się priorytetem wielu gałęzi przemysłu. Dlaczego instalacje fotowoltaiczne i samochody elektryczne to idealne połączenie? Wyjaśniamy!

Samochód elektryczny podpięty do stacji ładującej samochody elektryczne

Fot. Stacja ładująca samochody elektryczne | Źródło: Pixabay

Przydomowa stacja ładująca samochody elektryczne – korzyści

W oczekiwaniu na rozrost publicznej infrastruktury przeznaczonej do ładowania samochodów elektrycznych, coraz więcej inwestorów decyduje się na własne, przydomowe stacje ładujące samochody elektryczne. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, a w połączeniu z fotowoltaiką także bardzo ekonomiczne.

Prąd pochodzący z instalacji fotowoltaicznej jest w pełni darmowy. Oczywiście, nowoczesne samochody elektryczne mają coraz pojemniejsze akumulatory, czego efektem jest rzadsza konieczność ładowania.

Sprawdź też: Opłacalność fotowoltaiki w 2022 roku.

Co w takim razie zrobimy z energią, której nie przeznaczymy na zasilenie pojazdu? Może ona być wykorzystana do pokrycia zapotrzebowania energetycznego naszego domu. W taki sposób obniżamy rachunki za prąd i nie zwracamy uwagi na coraz wyższe opłaty związane z poborem energii elektrycznej od operatora.

Sprawdź też: Co zrobić z nadmiarem energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną?

Ile zaoszczędzimy inwestując w stację ładującą samochody?

Skarbonka świnka + monety

Fot. Suzy Hazelwood / Źródło: Pexels

Aby dobrze zobrazować, ile pieniędzy zaoszczędzimy decydując się na instalację fotowoltaiczną i przydomową stację ładującą samochód elektryczny, posłużymy się przykładem. Wymieniając samochód, wielu Polaków decyduje się na elektryczny BMW i3. Został on okrzyknięty najpopularniejszych samochodem elektrycznym zeszłego roku. Zużywa on około 16,5 kWh na przejechanie 100 km. Zakładając, że w ciągu roku pokonamy 20 000 km, zużycie energii będzie wynosiło 3300 kWh. Na tej podstawie dobieramy moc instalacji PV (fotowoltaicznej).

Aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne samochodu musimy zainstalować system fotowoltaiczny o mocy 3,3 kWp. Koszt takiej instalacji to około 8 200 zł (uwzględniając dotację z programu „Mój prąd”).

Teraz, warto przedstawić koszty eksploatacji samochodu spalinowego (przyjmując średnie spalanie na poziomie 8l/100 km oraz cenę benzyny wynoszącą 4,3 zł za litr). Pokonując 20 000 km rocznie, za paliwo zapłacimy 6 880 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na drastycznie rosnące ceny paliwa.

Kilka prostych obliczeń pokazało, że już w drugim roku eksploatacji instalacji fotowoltaicznej wraz z samochodem elektrycznym, będziemy notować wymierne zyski, w porównaniu do jazdy samochodem spalinowym. Przez wiele kolejnych lat jesteśmy w stanie zasilać nasz pojazd elektryczny darmową energią ze słońca, podczas gdy koszty eksploatacji auta spalinowego, ciągle będą obciążały nasz budżet domowy.