Opłacalność fotowoltaiki

Fotowoltaika niesie ze sobą bardzo dużo korzyści. Jej popularność zbiegła się w czasie z coraz większym naciskiem na ekologię w społeczeństwie. Pozytywny wpływ na środowisko to niezaprzeczalna zaleta elektrowni słonecznych, jednak czynnikiem, który dla inwestorów ma największe znaczenie jest opłacalność fotowoltaiki.

W czasach, kiedy nikt nam nie może zagwarantować stabilności cen prądu, jest to doskonała alternatywa dla konwencjonalnych źródeł energii i czerpania prądu z sieci. W taki sposób, w pewnym stopniu uniezależniamy się od sprzedawców energii elektrycznej i gwarantujemy sobie stałą cenę prądu (wynoszącą 0 zł!) przez wiele lat.

Rentowność instalacji fotowoltaicznej bardzo łatwo policzyć. Jest to szczególnie przydatne podczas rozpatrywania ofert i szukania najlepszego rozwiązania. W celu rzetelnego przedstawienia opłacalności inwestycji w fotowoltaikę, posłużymy się przykładem. Zatem, jeżeli interesuje Cię temat opłacalności fotowoltaiki, zachęcamy do dalszej części materiału.

Ile zaoszczędzimy na fotowoltaice?

W przeciętnym domu jednorodzinnym wydaje się około 150 zł miesięcznie na opłaty związane z poborem energii elektrycznej. Znając cennik energii, można śmiało przyjąć, że zużycie prądu wynosi około 3000 kWh rocznie.

W strefie klimatycznej Polski, możemy liczyć na około 1000 godzin słonecznych w ciągu roku. W takim przypadku, nasze zapotrzebowanie energetyczne zostanie pokryte przez instalację fotowoltaiczną o mocy 3 kWp (w optymalnych warunkach uzysk energetyczny na poziomie 3000 kWh w ciągu roku). Za taką ilość energii pobranej z sieci zapłacilibyśmy 1800 zł (w skali roku).

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Można jednak przyjąć, że koszt standardowej instalacji on-grid o mocy 3 kWp to około 15000 zł. Warto dodać, że obecnie można skorzystać z programu „Mój Prąd”, który gwarantuje dofinansowanie w wysokości 5000 zł. Koszt finalny inwestycji to 10000 zł.

 

Hurtownia fotowoltaiczna Swatt.pl

Fot. Źródło: Hurtownia Fotowoltaiczna Swatt.pl – Szeroka oferta, najlepsze ceny i atrakcyjne rabaty dla instalatorów!

Opłacalność fotowoltaiki – podsumowanie

Wiedząc, jaką kwotę zaoszczędzimy każdego roku, nie wydając jej na prąd pobierany z sieci, można łatwo policzyć, że już w piątym roku eksploatacji, instalacja fotowoltaiczna będzie przynosiła nie tylko oszczędności ale i czysty zysk.

Trzeba podkreślić, że powyższe obliczenia zakładają stałą cenę energii elektrycznej, oferowaną przez sprzedawców takich jak Tauron. Jest to bardzo wątpliwe, że w ciągu kilku kolejnych lat koszty zakupu prądu nie ulegną zmianie. Dlatego też, można przewidywać, że okres zwrotu inwestycji będzie jeszcze krótszy.

W czasie eksploatacji instalacji fotowoltaicznej nie ponosi się kosztów związanych z serwisem lub naprawą poszczególnych komponentów (producenci modułów fotowoltaicznych oraz inwerterów oferują długoletnie gwarancje).

Jak widać na przykładzie – fotowoltaika jest opłacalna, w szczególności, gdy skorzystamy z dostępnych programów dotacji i dofinansowania do fotowoltaiki. Jeżeli zastanawiasz się także co zrobić z nadmiarem energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, to na naszym blogu również jest wpis poświęcony temu zagadnieniu.


Fot. źródło zdjęcie tytułowe: William Mead / Pexels

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz