Konserwacja instalacji fotowoltaicznej. Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna to ogrom korzyści dla inwestora. Mowa tu zarówno o aspektach ekologicznych jak i ekonomicznych. Wytwarzanie własnej energii elektrycznej to komfort niezwracania uwagi na ciągłe podwyżki cen prądu. Jednak aby w pełni korzystać z zalet systemów PV, należy spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest niezaprzeczalnie prawidłowo wykonany projekt i montaż instalacji. Proces ten wymaga uwzględnienia wielu czynników (m.in. lokalizacja inwestycji oraz warunki infrastrukturalne). Mimo, że instalacja fotowoltaiczna działa bezobsługowo to wymaga konserwacji. Jest to kolejny warunek wydajnej pracy całego systemu. Konserwacja instalacji PV ogranicza się do podstawowych czynności, które nie absorbują znacząco użytkownika. W jaki sposób zadbać o swoją elektrownię słoneczną? Podpowiadamy!

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Podstawową czynnością, którą można zaliczyć do konserwacji instalacji fotowoltaicznej jest czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Mycie paneli fotowoltaicznych należy przeprowadzać raz lub dwa razy do roku. Szczególną uwagę należy zwrócić na ten aspekt w okresie jesiennym oraz zimowym.

Wiele osób uważa, że okresowe deszcze zmyją zabrudzenia z modułów fotowoltaicznych. Oczywiście, pył i kurz z łatwością spływa z powierzchni panelu, jednak podczas użytkowania instalacji możemy mieć do czynienia z bardziej wymagającym, nawarstwionym brudem. Co więcej, sam deszcz może nanosić na panele fotowoltaiczne liczne zabrudzenia, spowodowane wysokim zanieczyszczeniem powietrza.

Panele fotowoltaiczne w najlepszej cenie- hurtownia Swatt.pl zaprasza!

Dlaczego należy zwracać szczególną uwagę na zabrudzenia paneli fotowoltaicznych w okresie jesiennym oraz zimowym?

Jesień i zima to czas, w którym panele fotowoltaiczne narażone są na zalegnie opadających z drzew liści oraz śniegu. Liście najczęściej pokrywają tylko niewielką część modułu (co również wpływa na wydajność) natomiast śnieg, który nie ma możliwości zsunięcia się, tworzy jednolitą pokrywę i może spowodować stuprocentowy spadek mocy.

Czym czyścić panele fotowoltaiczne?

Czyszcząc panele fotowoltaiczne musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwszą z nich jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu i preparatów. Do czyszczenia i mycia paneli fotowoltaicznych używamy wyłącznie środków czyszczących przeznaczonych do fotowoltaiki. Panele powinno się myć roztworem złożonym w stosunku 50/50 z wody demineralizowanej i izopropanolu. Ewentualnie, można skorzystać z miękkiej, czystej wody. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na moduły PV. Dlatego, mycie paneli fotowoltaicznych na dachu nie obędzie się bez myjek teleskopowych.

Trzeba pamiętać też, że panele fotowoltaiczne można myć tylko wtedy kiedy są wychłodzone.

Mężczyzna wykonujący konserwację i czyszczenie paneli fotowoltaicznych.

Konserwacja i czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Konserwacja paneli fotowoltaicznych – podsumowanie

Pamiętajmy również, że jeśli nieumiejętnie przystąpimy do mycia modułów fotowoltaicznych, możemy je uszkodzić, co przyniesie wysokie straty. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na zlecenie prac fachowcom, którzy specjalizują się w konserwacji oraz myciu modułów PV. Wykorzystują oni wodę zdemineralizowaną oraz urządzenia wysokościowe, które usprawniają cały proces czyszczenia paneli fotowoltaicznych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz