Kolektory słoneczne – analiza rentowności instalacji solarnej

Coraz więcej osób, wybierając źródło ciepła szuka alternatyw dla paliw kopalnych. Takim rozwiązaniem są z pewnością odnawialne źródła energii. Do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, coraz częściej dobierana jest pompa ciepła lub kolektory słoneczne. Drugie rozwiązanie jest znane w Polsce od kilkunastu lat i ciągle jest popularne. Kolektory słoneczne charakteryzują się prostą budową i zasadą działania. Ich eksploatacja jest nieinwazyjna i praktycznie bezobsługowa.

 

Czynniki wpływające na rentowność instalacji

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na okres rentowności danej instalacji jest koszt początkowy. Tak też jest w przypadku systemów solarnych. Rozbieżność cenowa danego rozwiązania jest bardzo duża. Zazwyczaj zależy od jakości zastosowanych komponentów i technologii montażu. Instalacje solarne wymagające nietypowego montażu, z pewnością będą droższe niż standardowe.

Warto również się skupić na wspomnianej jakości komponentów. Produkty w pełni certyfikowane i charakteryzujące się największą sprawnością mogą być nawet o kilkadziesiąt procent droższe niż wersje budżetowe kolektorów. Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę podczas analizy opłacalności instalacji solarnej jest odpowiednie zaprojektowanie układu. Optymalnym ustawieniem kolektora jest kierunek południowy oraz kąt nachylenia około 40°. Aby instalacja była w pełni wydajna należy również pamiętać o unikaniu zacienień. Na okres spłaty instalacji solarnej wpływa również rodzaj zastosowanych kolektorów.

 

Energia pozyskiwana ze słońca.

Analiza opłacalności instalacji solarnej, oparta na rurowych kolektorach słonecznych

Instalacja solarna oparta na kolektorach rurowych to obecnie koszt około 10 000 zł. Mowa tu o instalacji przeznaczonej dla domu jednorodzinnego. Zapotrzebowanie na wodę dla rodziny czteroosobowej to około 86 000 l. rocznie. Kolektory są w stanie pokryć 60 % zapotrzebowania, czyli 51 600 l. Do ogrzania takiej ilości wody potrzeba około 2 700 kWh. Przyjmując, że koszt 1 kWh energii to 0,60 zł, łatwo oszacować, że oszczędności wygenerowane przez instalację solarna to 1620 zł.

Mając powyższe informacje, można wywnioskować, że próg rentowności instalacji solarnej to nieco ponad 6 lat. Jest to obliczenie zakładające, że kolektory słoneczne są alternatywą dla podgrzewania wody użytkowej za pomocą energii elektrycznej.

Dofinansowania i dotacje do instalacji solarnych

Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji solarnej, warto zasięgnąć informacji odnoście wsparcia finansowego instalacji. Istnieje wiele programów gwarantujących dofinansowania i dotacje. Jedną z takich inicjatyw jest program „Czyste Powietrze”, który powstał z myślą, o jakości powietrza i wsparciu modernizowanych budynków.

Kolektory słoneczne zyskały największa popularność kilka lat temu. Obecnie popyt na to rozwiązanie nie maleje, a rozwój technologii pozwala na uzyskiwanie coraz większych sprawności urządzeń. Oprócz rentowności, instalacja solarna ma jedną, bardzo dużą zaletę. Jest to komfort użytkowania oraz bezobsługowa eksploatacja. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie alternatywne rozwiązania oraz korzyści ekonomiczne i ekologiczne.


Fot. tytułowa źródło: pexels.com by Jonas Ferlin

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz