Jakie kolektory wybrać? Porównanie kolektorów płaskich i rurowych

Ogrzewnictwo to bardzo ważne zagadnienie zarówno pod względem ekologicznym i ekonomicznym. Ogrzewanie mieszkań oraz wody użytkowej stanowi wysoki procent comiesięcznych kosztów eksploatacyjnych budynku, natomiast przestarzałe technologie zatruwają środowisko i prowadzą do jego degradacji. Przez to, stosowanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne. Kolektory słoneczne zaczęły być zauważalne na polskich domach już kilkanaście lat temu i nadal świetnie się sprawdzają, jako źródło ciepła wody użytkowej. Na rynku, do wyboru są dwa podstawowe rodzaje: kolektory słoneczne płaskie i rurowe.

 

Zastosowanie kolektorów

Zastosowanie obu rodzajów kolektorów jest dokładnie takie samo. Ich zadaniem jest ogrzanie ciepłej wody użytkowej za pomocą ciepła czerpanego z promieniowania słonecznego. Zarówno kolektory płaskie jak i rurowe mają podobną specyfikę pracy. Różnią się natomiast budową i efektywnością.

 

Budowa kolektorów płaskich

Kolektory płaskie charakteryzują się bardzo prostą budową. Sercem takiego kolektora jest absorber (najczęściej miedziany lub aluminiowy). Do absorbera jest montowany układ rurek miedzianych. Są to dwa elementy, które najbardziej wpływają na efektywność instalacji solarnej. Całość jest zamknięta w aluminiowej obudowie oraz dokładnie uszczelniona. Kolektor płaski jest pokryty szybą ze szkła hartowanego, dzięki czemu jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Układ hydrauliczny kolektora jest wypełniony czynnikiem roboczym (najczęściej stosowany jest glikol).

Kolektor słoneczny płaski WEBER SOL ECO

Fot. Kolektor słoneczny płaski WEBER SOL ECO
https://swatt.pl/pl/kolektor-sloneczny-weber-sol-eco-20-solar-444

Budowa kolektorów rurowych

Trzon kolektorów rurowych stanowią równolegle ułożone rury, które są wypełnione próżnią. Absorber znajduje się w każdej rurze. Czynnik roboczy może płynąć na dwa sposoby. W kolektorach z przepływem bezpośrednim glikol krąży w rurach, natomiast kolektor typu heat pipe charakteryzuje się przepływem czynnika dopiero w korpusie.

Kolektor słoneczny rurowo-próżniowy HP

Fot. Kolektor słoneczny rurowo-próżniowy HP
https://swatt.pl/pl/kolektor-sloneczny-rurowo-prozniowy-hp-18-2834

Porównanie efektywności kolektorów płaskich i rurowych

Porównywane kolektory, mają nieco inna specyfikę wydajności w ciągu roku. Ze względu na swoją budowę kolektory płaskie są bardzo efektywne w miesiącach w letnich, jednak w zimie, wydajność spada prawie do zera. Kolektory rurowe, mają prawie równą wydajność w ciągu całego roku. Pozwala to na uzyskiwanie, w porównaniu do płaskich odpowiedników, lepszych wyników w zimie i nieco słabszych w miesiącach letnich.

 

Co wybrać? – kolektory płaskie czy rurowe.

Kolektory płaskie, ze względu na swoją budowę są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż kolektory rurowe. Wyeksponowanie kolektorów jest niezbędne do uzyskiwania odpowiedniej efektywności, ale naraża też produkt na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego też, pod względem wytrzymałości, kolektory płaskie górują nad rurowymi. Instalacja solarna oparta na kolektorach płaskich jest również tańsza niż w przypadku kolektorów rurowych. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ im większa inwestycja początkowa, tym bardziej wydłuża się okres spłaty instalacji.

Sprawdź też: Kolektory słoneczne jako ekologiczny sposób ogrzewania wody użytkowej.

Podsumowując, jedyna przewagą kolektorów rurowych nad płaskimi jest ciągłość pracy i stabilna wydajność. Jednak, sumaryczna ilość uzyskanej energii w ciągu roku jest podobna w obu przypadkach, dlatego biorąc pod uwagę większą wytrzymałość i mniejsze nakłady inwestycyjne, lepszym rozwiązaniem jest instalacja oparta na kolektorach płaskich.


Fot. główna: bruce mars on Unsplash

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz