Jak działa pompa ciepła powietrzna?
Silne propagowanie odnawialnych źródeł energii poskutkowało wzrostem popularności pomp ciepła. Coraz częściej, inwestorzy decydują się na pompy ciepła dedykowane do ogrzewania całego domu (już nie tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej). Warto dodać, że pompy ciepła, ze względu na specyfikę działania, doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym.
Dlaczego, pompy ciepła stały się pierwszym wyborem wielu Polaków? Przede wszystkim dlatego, że są połączeniem ekonomiczności i ekologiczności. Produkują jedną z najtańszych energii cieplnych na rynku i jednocześnie sprzyjają środowisku. Wśród pomp ciepła, zdecydowanie najczęściej wybierana jest pompa ciepła powietrze-woda. Jak działa i czym się charakteryzuje takie urządzenie? Wyjaśniamy!
Budowa i zasada działania pompy ciepła typu powietrze – woda
Zasada działania pompy ciepła
Wbrew pozorom, zasada działania powietrznej pompy ciepła jest bardzo prosta. Można ją porównać do odwróconego procesu, który zachodzi w zwykłej lodówce. Aby przejrzyście przedstawić zasadę działania pompy ciepła, można skupić się na poszczególnych elementach budujących urządzenie.
Budowa pompy ciepła
Budowa pompy ciepła nie jest skomplikowana. Składa się z czterech głównych elementów:
Sprężarka – sprzęża czynnik roboczy, który krąży w obiegu pompy. Wzrasta jego ciśnienie i temperatura. Para jest zasysana z czynnika roboczego i sprężana do ciśnienia skraplania. W taki sposób energia jest przenoszona z dolnego do górnego źródła ciepła.
Parownik – czynnik roboczy przepuszczany przez parownik odbiera ciepło z otoczenia.
Skraplacz – zachodzi w nim proces skraplania czynnika roboczego. Podczas zmiany stanu skupienia z pary na ciesz wzrasta objętość i w konsekwencji temperatura. Skroplony czynnik oddaje ciepło w domowej instalacji centralnego ogrzewania.
Zawór rozprężny – rozpręża czynnik roboczy ze stanu ciekłego do stanu parowego. W taki sposób obieg rozpoczyna się na nowo.
Tak działająca pompa ciepła typu powietrze – woda, jest w stanie ogrzać budynek niskimi nakładami energii elektrycznej. Zjawisko wykorzystywane w tego typu urządzeniach to tzw. efekt Joule’a-Thomsona.
Sprawdź też: Koszty eksploatacji pompy ciepła | Najlepsza Hurtownia Instalacyjna w Polsce