Fotowoltaika na balkonie w bloku

Wraz z rosnącą popularnością fotowoltaiki, poszerzają się także możliwości montażu tego rodzaju instalacji. Coraz częściej fotowoltaika na balkonie w blok mieszkalnym, to częsty widok. Czy to dobre rozwiązanie? Jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej wybrać na balkon, aby projekt pobierania energii słonecznej okazał się opłacalny? Sprawdź w artykule!

Fotowoltaika na balkonie w bloku mieszkalnym.

Fot. Fotowoltaika na balkonie / Źródło: Adobe Stock.

 

SPIS TREŚCI:

 

Panele fotowoltaiczne na balkonie w bloku – czy jest to możliwe?

Montaż fotowoltaiki na balkonie w bloku jest możliwy. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że procedura ta wymaga m.in. zgody zarządcy nieruchomości oraz określenia stanu budynku. Pod względem estetycznym należy pamiętać, że panele fotowoltaiczne montuje się tylko po zewnętrznej stronie balkonu, na balustradzie.


Przeczytaj też: Fotowoltaika wschód – zachód jako alternatywa dla klasycznego rozwiązania.


 

Jakie zgody i formalności należy zdobyć, aby móc zainstalować panele fotowoltaiczne na balkonie w bloku mieszkalnym?

Blok mieszkalny jest budynkiem, w którym wiele elementów jest częścią wspólną, a więc do montażu instalacji fotowoltaicznej na balkonie w bloku mieszkalnym, niezbędna jest zgoda zarządcy spółdzielni. Czasami takie pozwolenie nie jest wystarczające i należy uzyskać zgodę innych mieszkańców bloku.

W zależności od spółdzielni zarządca może także wymagać dokumentu z opinią techniczną, na którą składa się analiza miejsca montażu, lista wybranych podzespołów wraz z opisem, elementy balkonu świadczące o bezpieczeństwie montażu.

Kolejny dokument to formalność, która obowiązuje wszystkich użytkowników fotowoltaiki, bez względu na rodzaj budynku. To wniosek o przyłączenie instalacji do sieci energetycznej. Wiąże się z wyborem operatora energetycznego, który po pozytywnym rozpatrzeniu dokumentu, wydaje zgodę na przyłączenie.

 

Jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej na balkon wybrać?

Warto zastanowić się, na jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej się zdecydować. Do wyboru jest:

  • On-grid – system fotowoltaiczny podłączony do sieci energetycznej. Instalacja fotowoltaiczna może zarówno pobierać energię elektryczną z sieci, jak i przekazywać nadmiar wyprodukowanej energii do sieci.

  • Off-grid – to system fotowoltaiczny działający niezależnie od publicznej sieci elektrycznej, a więc w sposób samowystarczalny, jeśli chodzi o dostarczanie energii dla użytkowników.

  • Plug and play – zestawy zawierające wszystkie niezbędne komponenty, które łatwo można połączyć, a następnie podłączyć do źródła zasilania w postaci gniazdek elektrycznych. Ze względu na prostotę i niewielkie rozmiary, zwykle te systemy mają niewielką wydajność i najlepiej sprawdzą się np. do ładowania urządzeń elektrycznych.


Sprawdź też: Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne?


 

Na co zwrócić największą uwagę przy wyborze instalacji fotowoltaicznej na balkon?

Na te kwestie warto zwrócić uwagę, decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej na balkonie:

  • Bezpieczeństwo – wybieraj komponenty wysoko jakościowe, których wykonanie zapewnia stabilność instalacji – należy zapewnić bezpieczeństwo przechodniom.

  • Jakość paneli fotowoltaicznych – balkony zazwyczaj nie oferują zbyt dużej powierzchni – zdecyduj się na dobrej jakości panele, które będą zapewniały odpowiednią ilość energii.

  • Konstrukcja budynku – balkon musi wytrzymać ciężar paneli fotowoltaicznych oraz elementów mocujących.

  • Dostęp do słońca – efektywność paneli fotowoltaicznych zależy od dostępu do światła słonecznego, a więc balkonu najlepiej od strony południowej.

  • Przewody i instalacje elektryczne – należy sprawdzić, czy istnieje odpowiednie zaplecze techniczne, aby przewody mogły być poprowadzone w bezpieczny sposób.

 

Fotowoltaika na balkonie w bloku – koszty

Koszt fotowoltaiki na balkonie jest uwarunkowany liczbą możliwych do zamontowania paneli fotowoltaicznych oraz ich mocy. Cena jednego panelu o mocy 320 W bez montażu to około 750 zł. Na balkonie zazwyczaj mieszczą się 3-4 panele, a więc ich cena wyniesie do 3000 zł. Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze koszt osprzętu, czy okablowania, a także usługę montażu.

Zestaw fotowoltaiczny na balkon 800W WEBER PV

Fot. Zestaw fotowoltaiczny na balkon do samodzielnego montażu 800 W marki WEBER PV / Źrodło: https://swatt.pl/pl/fotowoltaiczny-zestaw-balkonowy-800-w-weber-pv-32288 / Cena: 3999 zł brutto.

Instalację fotowoltaiczną można zamontować w ramach dofinansowania oferowanego przed Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Program umożliwia wsparcie w wysokości 50% wartości inwestycji w fotowoltaikę dla właścicieli mieszkań i zarządców spółdzielni mieszkaniowych. Wnioski można składać w BGK do 30 czerwca 2026 roku.

 

Fotowoltaika balkonowa – czy się opłaca?

Fotowoltaika balkonowa to z pewnością warta uwagi inwestycja. Jednak opłacalność montażu fotowoltaiki na balkonie zależy głównie od ułożenia mieszkania. Jeśli balkon wychodzi na południową stronę, to panele będą pobierać sporo energii słonecznej. Natomiast jeśli balkon usytuowany jest od północy – możliwości fotowoltaiczne będą mocno ograniczone.

Możesz również polubić…