Dopłaty do fotowoltaiki dla rolników – nowa odsłona programu Agroenergia

W dniu 1 października 2021 ruszyła nowa odsłona programu Agroenergia. W ramach programu rolnicy będą mogli otrzymać dotację lub pożyczkę na wykonanie instalacji fotowoltaicznych o mocy od 10 do 50 kW, pomp ciepła, małych wiatraków oraz magazynów energii w swoim gospodarstwie. Wsparcie jest skierowane do małych oraz średnich przedsiębiorców rolnych. Maksymalna dotacja wynosi 25 tys. zł. Jak informuje Michał Kurtyka – minister klimatu i środowiska (MKiŚ), budżet na program Agroenergia wynosi 200 mln zł.

Druga odsłona programu Agroenergia ma być szansą na poprawę warunków życia na wsiach, jak również ma dać możliwość stworzenia nowych możliwości do rozwoju rolnictwa.

Jak informuje wiceszef NFOŚiGW Artur Michaliski – dotacja 25 tys. zł będzie mogła zostać uzupełniona o niskoprocentową pożyczkę w wysokości 10 tys. zł z wojewódzkiego funduszu, w przypadku, gdy inwestycja będzie miała wiele komponentów np. będzie łączyć instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i magazyny ciepła. W naborze dotyczącym biogazowni rolniczych, a także małych elektrowni wodnych w ramach programu Agroenergia – jest możliwość otrzymania dotacji w wysokości do 2,5 mln zł. Nabór wniosków trwa do 20 grudnia lub do wyczerpania zapasów.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie z programu Agroenergia startującym 1.10.2021?

Udział w programie Agroenergia mogą wziąć osoby fizyczne, dzierżawcy lub właściciele nieruchomości rolnych, którzy łącznie posiadają między 1 ha a 300 ha powierzchni użytków rolnych oraz co najmniej przez rok przed założeniem wniosku o chęć otrzymania dofinansowania, prowadzą działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych lub działalność rolną.

Więcej informacji nt. programu Agroenergia w tym regulamin i wnioski do pobrania są dostępne tutaj: https://wfosigw.pl/porgramy_i_konkursy/wspolfinansowanie-przedsiewziec-realizowanych-w-ramach-programu-priorytetowego-agroenergia-czesc-1-mikroinstalacje-pompy-ciepla-i-towarzyszace-magazyny-energii/ oraz tutaj: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/agroenergia–nowy-nabor-wnioskow

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz