Dlaczego instalacja fotowoltaiczna wyłącza się w słoneczne dni i jak temu zaradzić?

Liczba instalacji fotowoltaicznych w ostatnich latach gwałtownie wzrosła, a użytkownicy zaczęli zauważać problemy w działaniu systemu. Jednym z nich jest wyłączenie się instalacji fotowoltaicznej szczególnie w słoneczne dni. Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Przeczytasz o nich w artykule, a także dowiesz się, jak zaradzić lub zminimalizować problem wyłączania się fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne na dachu w słoneczny dzień.

Fot. Panele fotowoltaiczne w słoneczny dzień / Źródło: Ai Generated.

SPIS TREŚCI:

 

Dlaczego fotowoltaika się wyłącza? – Główne powody

Przyczyn, które wstrzymują pracę systemu fotowoltaicznego, może być wiele. Najczęściej spotykane zostały wymienione poniżej.

Przeciążenia sieci elektrycznej

Jednym z głównych powodów wyłączania się fotowoltaiki jest przeciążenie sieci elektrycznej. W sytuacji, gdy instalacja produkuje więcej energii, niż jest w stanie zużyć gospodarstwo domowe, nadwyżka jest przesyłana do sieci. Najczęściej taki problem pojawia się w godzinach szczytu produkcji energii słonecznej, czyli we wczesnych godzinach popołudniowych. Wówczas większość domowników jest poza domem, a więc energia nie jest na bieżąco zużywana. Jeśli sieć nie jest przystosowana do odbioru takiej ilości energii, może dojść do przeciążenia. To z kolei prowadzi do wyłączenia się systemu fotowoltaicznego w celu stabilizacji sieci.

Zbyt wysoka temperatura

Panele fotowoltaiczne, mimo że działają na zasadzie pochłaniania światła słonecznego, nie działają prawidłowo podczas zbyt wysokiej temperatury. W upalne, słoneczne dni mogą się przegrzewać. To obniża ich wydajność, a skutkiem może być automatyczne wyłączenie się systemu fotowoltaicznego.

Nieprawidłowa praca inwertera

Inwerter fotowoltaiczny (inaczej falownik) to urządzenie przekształcające prąd stały w prąd zmienny. Optymalny poziom napięcia w sieci powinien mieścić się w zakresie od 207 V do 253 V. Wówczas też, urządzenie pracuje prawidłowo. Jeśli napięcie, chociaż na moment osiągnie np. 253 V, falownik automatycznie się wyłączy i wznowi pracę, dopiero gdy parametry wrócą do właściwego zakresu.

 

Dowiedz się też: Falownik jednofazowy czy trójfazowy — który wybrać?

 

Przeciążenia mogą powodować, że inwerter przestaje działać prawidłowo. Zazwyczaj w okresie wiosenno-letnim sieć przyjmuje więcej prądu, niż może w danym momencie zmagazynować. To prowadzi do skoków napięcia, a równocześnie do zaburzonej pracy inwertera. Jeśli falownik przy wysokich temperaturach nie jest wystarczająco chłodzony przez odpowiedni system, może dojść do jego wyłączenia. Problemem może być także niedostosowanie liczby paneli do mocy urządzenia, co skutkuje przeciążeniem i wstrzymanie pracy inwertera.

 

Jak rozwiązać lub zminimalizować problem wyłączania się instalacji fotowoltaicznej w słoneczne dni?

Jest co najmniej kilka rozwiązań, dzięki którym możemy rozwiązać lub chociaż zminimalizować problem wyłączania się fotowoltaiki w słoneczne dni. Oto kilka przykładowych:

Magazyny energii

Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań problemu wyłączania się instalacji fotowoltaicznej jest zastosowanie takich urządzeń jak magazyny energii do fotowoltaiki, np. akumulatorów. Umożliwiają przechowywanie nadwyżki wyprodukowanej energii. Może być ona wykorzystywana w późniejszej części dnia, kiedy zapotrzebowanie na energię jest większe. Główną zaletą magazynów energii stosowanych w instalacjach fotowoltaicznych jest unikanie przeciążeń sieci oraz wyłączeń systemu.

Chłodzenie i wentylacja paneli fotowoltaicznych

Instalacja systemów chłodzenia i wentylacji paneli fotowoltaicznych może poprawić ich wydajność w wysokich temperaturach. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są systemy wodne lub powietrzne, które pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury pracy paneli. Zmniejsza to ryzyko ich przegrzewania i wyłączania się.

Ustawienia systemu oraz kontrola działania

Odpowiednia konfiguracja systemu fotowoltaicznego zapewnia jego poprawną pracę, a regularna kontrola działania pomaga wyłapać ewentualne błędy w funkcjonowaniu instalacji. Obejmuje to zarówno poprawne ustawienie parametrów inwertera, jak i odpowiednie rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych. Te czynności zapewniają ich maksymalną wydajność i minimalizują ryzyko przeciążeń.

 

Dowiedz się też: Audyt fotowoltaiczny — czym jest i dlaczego warto go wykonać?

 

Modernizacja infrastruktury sieciowej

To rozwiązanie, które może zastosować rząd dla zwiększenia komfortu obywateli podczas korzystania z instalacji fotowoltaicznej. Mowa tu o inwestowaniu w modernizację infrastruktury sieciowej, która obejmuje zwiększenie pojemności sieci oraz wdrożenie inteligentnych systemów zarządzania energią. Systemy te mogą automatycznie dostosowywać przepływ energii w zależności od aktualnych potrzeb i możliwości sieci.

Podsumowanie

Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na oszczędności i dbałość o środowisko, ale jak każde urządzenie, może napotkać pewne trudności. Wyłączanie się instalacji fotowoltaicznej w słoneczne dni może być frustrujące, ale zrozumienie przyczyn tego zjawiska oraz wdrożenie odpowiednich środków zaradczych pozwoli cieszyć się nieprzerwaną i efektywną pracą systemu.

Pamiętaj, że regularna konserwacja, optymalizacja ustawień, monitorowanie działania instalacji fotowoltaicznej oraz korzystanie z dostępnych rozwiązań, jak np. magazyny energii czy systemów chłodzenia i wentylacji, są kluczowe dla jej maksymalnej wydajności. Jeżeli napotykasz na powtarzające się problemy, nie wahaj się skonsultować z profesjonalistami – Twoje bezpieczeństwo i komfort użytkowania są najważniejsze.

Sprawdź też: Porównanie najbardziej ekologicznych źródeł ciepła 

Możesz również polubić…