Czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać?

Zima zbliża się dużymi krokami i w szczególności nowi posiadacze fotowoltaiki zadają sobie pytanie, czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać oraz jak fotowoltaika pracuje zimą? 

Panele fotowoltaiczne śnieg - odsnieżanie

Fot. Tytułowa autor: Pixabay / Źródło: Pexels

 

SPIS TREŚCI:

 

Czy panele fotowoltaiczne produkują prąd zimą?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać, warto wyjaśnić kwestię, czy panele fotowoltaiczne produkują prąd zimą? Mimo że w okresie zimowym słońca jest znacznie mniej niż w okresie letnim, to instalacja nadal produkuje prąd. Co więcej, niższa temperatura jest bardziej sprzyjająca pod kątem sprawności paneli.

 

Czy śnieg ma wpływ na działanie fotowoltaiki?

To czy śnieg ma wpływ na działanie fotowoltaiki, czyli zdolność przyjmowania promieni słonecznych, które następnie przetwarzane są na energię (prąd), zależy przede wszystkim od grubości pokrywy śnieżnej i tego, jak długo zalega na panelach fotowoltaicznych. Patrząc na ostatnie lata, w Polsce opady śniegu są stosunkowo rzadko, w dodatku są niewielkie i nie utrzymują się przez długi czas. Niewielka warstwa śniegu nie wpływa niekorzystnie na działanie paneli, w związku z tym nie ma konieczności ich odśnieżania. 

A co zrobić w przypadku, gdy warstwa śniegu jest gruba, a prognoza pogody nie przewiduje w najbliższych dniach dodatniej temperatury?

 

Czy panele fotowoltaiczne należy odśnieżać?

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie należy samemu zabierać się za odśnieżanie paneli fotowoltaicznych, ponieważ możemy nieumyślnie narobić bardzo duże szkody. Potencjalna “strata energii” na pokrytych śniegiem panelach fotowoltaicznych w okresie zimowym jest na tyle mała, że nie warto narażać całej instalacji w przypadku jej uszkodzenia w trakcie odśnieżania. Co więcej — może powodować to utratę gwarancji. Zwróćmy także uwagę, że chodzenie po śliskim, ośnieżanym dachu jest bardzo ryzykowane. 

Warto pamiętać, że kąt nachylenia paneli oraz to, że podczas pracy generują pewną ilość ciepła, sprzyja samoistnemu zsunięciu się pokrywy śnieżnej lub jej roztopnieniu.

Panele fotowoltaiczne zaleca się odśnieżać tylko w przypadku, gdy moduły są zamontowane na konstrukcji o niewielkim kącie nachylenia lub jak śnieg zalega na nich bardzo długo, ponieważ mogą czekać na wznowienie produkcji nawet do wiosny. Oczywiście odśnieżanie powinna wykonać firma specjalizująca się w tego typu pracach.

 

Jak odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Jeżeli mimo powyższych argumentów chcesz się zdecydować na odśnieżenie swoich paneli fotowoltaicznych, to koniecznie pamiętaj o poniższych zasadach:

  • Nie rób tego sam, zleć to odpowiedniej firmie!
  • Nie usuwaj śniegu, gdy jest mokry lub zamarznięty.
  • Nie usuwaj śniegu do zera — zostaw cienką warstwę, która sama się roztopi.
  • Nie odśnieżaj wtedy, gdy pada śnieg lub w najbliższym czasie są zapowiedziane kolejne opady.
  • Do odśnieżania używaj delikatnych, miękkich szczotek specjalnie przeznaczonych do tej czynności.
  • Nie gromadź śniegu w jednym miejscu, skutkuje to uszkodzeniem paneli.
  • Uważaj na okablowanie.

Sprawdź także: Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz