Co się dzieje ze zużytymi modułami fotowoltaicznymi? Recykling paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika to jedno z najczystszych źródeł energii. Jednak, wraz ze wzrostem popularności energetyki słonecznej, pojawiło się wiele nieprawdziwych opinii i zarzutów, kierowanych właśnie w stronę systemów PV. Podważana jest opłacalność inwestycji w fotowoltaikę. Na szczęście, bardzo łatwo obliczyć ile zaoszczędzimy decydując się na montaż modułów fotowoltaicznych. Jest to wystarczający dowód na rentowność inwestycji.

Sprawdź też: Opłacalność fotowoltaiki

 

W ostatnim czasie pojawiają się również głosy twierdzące, że fotowoltaika ma negatywny wpływ na środowisko. Ma być to spowodowane problematycznym utylizowaniem zużytych modułów fotowoltaicznych. Na szczęście, postęp technologiczny przyniósł rozwiązanie i w tym obszarze. Poniżej udowadniamy, że wyeksploatowane panele fotowoltaiczne nie są zagrożeniem dla środowiska a zarzuty o ich toksyczności są nieprawdziwe. Zanim jednak przejdziemy do tematu recyklingu paneli fotowoltaicznych, sprawdźmy jaką żywotność mają panele fotowoltaiczne?

 

Jaką żywotność mają panele fotowoltaiczne?

Orientacyjna żywotność paneli fotowoltaicznych może wynosić nawet 30 lat. Większość producentów gwarantuje, że sprawność paneli fotowoltaicznych nie spadnie poniżej poziomu wynikającego ze specyfikacji technicznej produktów (zazwyczaj jest to 90% po 10 latach i 85% po 25 latach eksploatacji).

Wyeksploatowane panele fotowoltaiczne zostają poddane recyklingowi, który pozwala na odzysk materiałów w 95%.

 

Recykling paneli fotowoltaicznych

Recycling paneli fotowoltaicznych

Fot. źródło: Pexels by Artem Podrez

Recykling krzemowych paneli fotowoltaicznych

Moduły fotowoltaiczne krzemowe są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem w fotowoltaice. Cechują się optymalnym stosunkiem jakości do ceny.

Pierwszym etapem recyklingu krzemowych paneli fotowoltaicznych jest demontaż uwzględniający rozróżnienie na części aluminiowe i szklane. Pozostałe elementy (m.in. płytki krzemowe) są poddawane obróbce cieplnej w 500°C. W taki sposób, części plastikowe ulegają odparowaniu, pozostawiając czyste płytki krzemowe, wolne od wszelkich zabrudzeń. 80% ogniw krzemowych jest zdatne do ponownego użycia. Z części z nich można stworzyć nowe panele fotowoltaiczne. Właściwości krzemu są przywracane w procesie trawienia za pomocą kwasu i wzbogacania.

Co więcej, niektóre technologie przewidują wykorzystanie przetworzonego plastiku jako źródła energii, potrzebnej do przeprowadzenia całego procesu recyklingu paneli fotowoltaicznych.

Recykling paneli fotowoltaicznych cienkowarstwowych

Technologia recyklingu paneli fotowoltaicznych cienkowarstwowych znacząco różni się od powyższej. Realizuje się to za pomocą niszczarki, która rozdrabnia panel do frakcji 4-5 mm. Jest to najprostszy sposób na usunięcie szklanego laminatu, który jest głównym trzonem modułu. W taki sposób do rozdzielenia pozostaje jeszcze tylko metal płynny oraz w stanie stałym. Części stałe są wprawiane w dynamiczny ruch obrotowy. W tym czasie metal w stanie ciekły spływa do osobnego zbiornika. Wyodrębnione frakcje są poddawane czyszczeniu oraz dalszej obróbce.

Warto zaznaczyć, że recykling paneli fotowoltaicznych jest obowiązkowy od 2012 roku. Wtedy weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej – WEEE 2.


Fot. tytułowa źródło: Pexels by Anna Shvets

Możesz również polubić…